. | 29.12.2016

3 rzeczy, które powinieneś zrobić dla swoich finansów w 2017 roku

3 rzeczy, które powinieneś zrobić dla swoich finansów w 2017 roku
[fot: ]

Od lat obiecujesz sobie, że zaczniesz oszczędzać, znajdziesz lepszą pracę lub kupisz sobie wymarzony samochód? Koniec roku to świetny czas na zrobienie kilku wiążących postanowień. 2017 rok będzie dobrym czasem dla twoich finansów, jeśli tylko zastosujesz się do tych porad.

Nauka oszczędzania nie jest prosta, bo często wymaga nie tylko wielu wysiłków, ale i zmiany całego stylu życia. Istnieje jednak kilka metod, które pozwalają zmniejszyć ból oszczędzania i uczynić z niego bardzo skuteczne narzędzie automotywacji. Oto 3 postanowienia, wprowadzenie których w życie pozwoli ci osiągnąć nowy poziom w zarządzaniu domowymi finansami.

1. Lokata terminowa – sposób szybkie wejście w tryb oszczędności

Lokaty terminowe to narzędzie, dzięki któremu możesz chwilowo zamrozić swoje oszczędności, a przy tym dodatkowo liczyć na zysk. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli masz problem z systematycznym odkładaniem pieniędzy. Lokaty terminowe mogą być zawarte na określony czas, na przykład 3, 6, 9 lub 12 miesięcy lub automatycznie się odnawiać.

Nawet jeśli dysponujesz niewielką kwotą, możesz założyć lokaty terminowe. Oprocentowanie lokat terminowych może być rosnące, zmienne, stałe – wszystko zależy od twoich potrzeb i preferencji. Kalkulator lokaty terminowej pozwoli sprawdzić, jakiego zysku możesz się spodziewać.

Niech jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobisz w 2017 roku, będzie założenie lokaty. Wrzuć na nią środki, które zamierzasz zaoszczędzić w styczniu, a będzie ci bardzo trudno cofnąć decyzję o rozpoczęciu oszczędzania.

2. Konto oszczędnościowe – podręczna „skarbonka”

Nie masz jeszcze konta oszczędnościowego? Zmień to! To bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli ci łatwiej zarządzać finansami. Do środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym masz ciągły dostęp, lecz jednocześnie za to, że deponujesz je na koncie tego rodzaju, przysługują ci odsetki. Ten produkt finansowy zmotywuje cię do oszczędzania. Najlepiej na takim koncie przechowuj także te środki, którymi masz zamiar opłacić rachunki albo ratę kredytu. Zamiast płacić je wcześniej, pozwól pieniądzom pracować na siebie na koncie oszczędnościowym.

3. Przejrzyj swoje stałe wydatki

Koniec roku to doskonały czas, aby dokładnie przyjrzeć się opłatom stałym, które ponosisz. Wciąż płacisz za prowadzenie konta w banku lub wypłaty z bankomatu? A może wykupiłeś pakiet ubezpieczeń lub innych dodatkowych usług, z których nie korzystasz? To samo dotyczy wszystkich innych usług i abonamentów, na przykład z siecią telewizji kablowej lub operatorem sieci komórkowych. Przejrzyj wszystkie usługi, za które płacisz i zastanów się, czy nie możesz poszukać oszczędności lub wynegocjować lepszych warunków. Zdziwisz się, ile pieniędzy w skali roku możesz w ten sposób zaoszczędzić.

. | 29.12.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie