/ PAP Lifestyle | 11.11.2014

Ostatni obraz van Gogha został sprzedany

62 miliony za stokrotki i maki? Sprzedali ostatni obraz van Gogha
[fot: Screen ze strony domu aukcyjnego sothebys.com]

Jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za kwotę 61,8 mln dolarów. Początkowo szacowano, że martwa natura zostanie wylicytowana za nie więcej niż 50 mln dolarów.

Dom aukcyjny Sotheby's szacował, że namalowana w 1890 roku martwa natura Spokojne Życie, Waza ze Stokrotkami i Makami znajdzie kupca za cenę 30-50 mln dolarów.

Bukiet został namalowany we Francji w domu lekarza Paula Gacheta, który w ostatnich miesiącach życia van Gogha opiekował się artystą.

Na tej samej aukcji sprzedano m.in. rzeźbę Alberto Giacomettiego Rydwan. Za wykonane w 1951 roku dzieło z brązu zapłacono 101 mln dolarów.W ciągu życia artysta zrobił sześć odlewów rzeźby, jednak ten sprzedany był jednym z dwóch pokrytych farbą dla podkreślenia tekstury materiału.

Do tej pory najdroższym obrazem van Gogha, jaki sprzedano na aukcji, był Portret doktora Gacheta. W 1990 roku wylicytowano go w na aukcji w Christie's za kwotę 82,5 mln dolarów.

Van Gogh zmarł w 1890 roku w wyniku postrzału. Prawdopodobnie było to samobójstwo, ale wciąż są co do tego wątpliwości.

- Bardziej prawdopodobne jest, że postrzeliło go dwóch chłopców, którzy bawili się w kowbojów zepsutym pistoletem - ujawniają autorzy biografii Vinceta van Gogha - Steven Naifeh i Gregory White Smith.

Autorzy książki Van Gogh: The Life doszli do takiego wniosku po 10 latach badań - podaje telewizja BBC. W ten sposób obalają tezę o tym, że autor Słoneczników postrzelił się śmiertelnie w wieku 37 lat na jednym z pól pszenicy, które malował.

Miał jeszcze dotrzeć samodzielnie do gospody, w której mieszkał i gdzie zmarł. Wszystko miało wydarzyć się w 1890 roku w Auvers-sur-Oise we Francji.

Autor biografii Steven Naifeh tłumaczył BBC, że grupa badaczy, po przeanalizowaniu listów malarza do przyjaciół i rodziny, jest przekonana, że van Gogh nie wyszedł tego dnia na pole, żeby się zabić.

Zobacz dokument o życiu malarza

W książce czytamy też, że większość znajomych van Gogha była przekonana, że umarł, bo dwóch chłopców niechcący postrzeliło go podczas zabawy, a on zdecydował się ich chronić przyjmując ich winę na siebie.

Van Gogh: The Life to ponad 900-stronicowa biografia, która przedstawia ogromną ilość szczegółów z życia artysty, który w ciągu 10 lat namalował jedne z najbardziej dziś rozpoznawalnych obrazów świata.
Czytaj w Platine.pl
Skandalista sprzed 100 lat wart fortunę
Henri Toulouse-Lautrec całe życie spędził w paryskich knajpach, pił na umór i cierpiał na syfilis. Dziś za jego malarstwo kolekcjonerzy płacą krocie.
Zmarł najdroższy polski artysta
W zeszłym roku trzy jego obrazy zostały sprzedane na londyńskiej aukcji za 3 miliony złotych. Roman Opałka miał 80 lat. Zmarł w sobotę 6.08. w swoim domu we Włoszech.
600 tysięcy za nieznany obraz polskiego malarza
Wnętrze - jeden z trzech nieznanych obrazów Tadeusza Makowskiego sprzedano na aukcji w domu aukcyjnym Agra Art za 620 tys. zł. - o 70 tysięcy więcej od ceny wywoławczej.

/ PAP Lifestyle | 11.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie