/ PAP Lifestyle | 7.01.2015

Adoracja słodyczy. Odkryj smaki sztuki

Adoracja słodyczy. Odkryj smaki sztuki
[fot: Dorota Podlaska, Słodycz i zwątpienie, 2008, fot. dzięki uprzejmości artystki ]

Jak smakuje sztuka? Na to pytanie będzie można znaleźć odpowiedź w trakcie warsztatów towarzyszących wystawie Adoracja słodyczy w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. 13 i 14 stycznia odbędą się tam spotkania organizowane z myślą o zwiedzających z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Warsztaty Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde'a, towarzyszące otwartej 19 grudnia wystawie, to działania odbywające się w ramach projektu Zachęty związanego z udostępnianiem sztuki współczesnej i próbą przekraczania barier jej tradycyjnej percepcji.

Warsztaty zainspirowane wystawą i nawiązujące do postaci doktora Jekylla i pana Hyde'a pokazują dwoistość natury (dobrej i złej) - tak, aby zwiedzający mogli w nowy słodko-gorzki sposób doświadczyć sztukę.

W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują pudełka lunchowe dla słodkiego doktora Jekylla i gorzkiego pana Hyde'a, używając do tego zmysłu smaku, dotyku i swojej wyobraźni. W trakcie warsztatów do dyspozycji uczestników będą produkty spożywcze, które będzie można badać za pomocą różnych zmysłów.

Spotkanie poprowadzi Dorota Podlaska - artystka, której prace są prezentowane na wystawie. Do udziału w warsztatach zaproszone są wszystkie osoby dorosłe - zarówno pełnosprawne, jak i te z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Adoracja słodyczy to najnowsza wystawa w Zachęcie, zainspirowana twórczością Krystiany Robb-Narbutt. Artystka wykorzystywała w swoich pracach proste i nietrwałe przedmioty codziennego użytku. Kolejną inspiracją stały się dla niej ciastka i cukierki, które miały uchwycić słodycz przemijającego świata. Na wystawie znalazły się prace m.in. Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Krystiany Robb-Norbutt czy Wisławy Szymborskiej.

W ramach cyklu Sztuka dostępna, którego celem jest przybliżanie sztuki współczesnej osobom niewidzącym i niesłyszącym, Zachęta organizuje dwa oprowadzania po Adoracji słodyczy - jedno z audiodeskrypcją na żywo, drugie tłumaczone na Polski Język Migowy. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać ekspozycję oraz poszczególne prace artystów.

13 stycznia, godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu, 14 stycznia o godz. 17.00 zaplanowano spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku. Tego samego dnia o godzinie 18.00 odbędą się warsztaty Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde'a. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Czytaj więcej w Money.pl
Wystawa w Rzymie. A na niej polskie musztardówki
Wszystko do picia kawy zaprezentowano na wystawie w Rzymie. Można ją obejrzeć w Tureckim Instytucie Kultury.
Co 25 minut ktoś na świecie kupuje jego stolik
- Jesteśmy rozdarci między polskim dworkiem, rosyjskim przepychem a skandynawską funkcjonalnością - uważa Tomek Rygalik.
Jadalne naczynia? Tam wszystko jest możliwe
Spośród 247 zgłoszeń z całego świata wybrano 21 projektów. Dziś poznamy zwycięzcę Łódź Design Festival.

/ PAP Lifestyle | 7.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie