/ PAP Lifestyle | 2.10.2014

Auta ze szkła i żywej materii. Witaj w przyszłości

Auto ze szkła i żywej materii. Oto szalone pomysły inżynierów
[fot: BMW Group]

Trudno czasami nadążyć za pomysłami twórców. Im są młodsi, tym więcej szalonych projektów. Najnowsze propozycje designerów to projekty aut ze szkła czy żywej materii. Taka będzie przyszłość motoryzacji?

Stało się to za sprawą samochodowej marki MINI i internetowego magazynu Dezeen. Zlecono sześciorgu wybijającym się młodym designerom pracę nad kwestią, jak w nadchodzących latach design i technologia mogą przekształcić sposób, w jaki podróżujemy.

Projektanci Pernilla Ohrstedt, Lucy McRae, Keiichi Matsuda, Alexandra Daisy Ginsberg, Matthew Plummer-Fernandez i Dominic Wilcox zaprezentowali swe prace przed kilkoma dniami podczas pionierskiej wystawy Granice - przyszłość mobilności podczas londyńskiego Festiwalu Designu w designjunction. Sześcioro mieszkających w Londynie designerów opracowało tematykę wystawy z wykorzystaniem różnych form, a także opierając się na nauce, inżynierii, produkcji filmów i sztuce performance.

I tak Lucy McRae zaprosiła gości w designjunction do udziału w interaktywnym przedstawieniu, w którym ciała ludzi przygotowuje się do podróży w kosmos przez próżniowe pakowanie.

 

Eksperymentalny design Alexandry Daisy Ginsberg skupił się na genetycznej inżynierii wytwarzającej samochody z żywej materii. Biologiczne samochody będą wg niej lepiej przystosowane do wymagań otoczenia.

 

Designer i filmowiec Keiichi Matsuda pracuje nad możliwościami związanymi z rzeczywistością rozszerzoną, którą można wykorzystać do przekształcenia cyfrowej informacji o ruchu drogowym i oznakowaniu dróg na świat fizyczny.

Przyszłość należy do w pełni zautomatyzowanych, sterowanych przez komputery samochodów, uważa Dominic Wilcox, więc strefy zgniotu, airbagi i inne zabezpieczenia będą zbędne, a tym samym designerzy będą mieli absolutnie wolną rękę w projektowaniu aut. Dlaczego więc nie stworzyć samochodu ze szkła?

Brytyjsko-kolumbijski artysta Matthew Plummer-Fernandez, czerpiąc inspirację ze zwyczaju mocowania maskotek do deski rozdzielczej lub lusterka w samochodzie, postanowił wymyślić taką maskotę od nowa. Widzi ją jako osobistego towarzysza kierowcy, wydrukowanego na drukarce 3D pilota, który będzie służył do komunikowania się z samochodem.

Pernilla Ohrstedt jest architektem. Zaprojektowała przestrzeń wystawową na designjunction i w ten sposób ukazała swą wizję przyszłości podróżowania. Uważa, że samochody będą wkrótce zdolne do gromadzenia trójwymiarowych skanów otaczającego nas świata i zaprezentowała, jak moglibyśmy to wykorzystać do stworzenia map 3D naszych miast w czasie rzeczywistym.

Wystawa Frontiers - The Future of Mobility odbyła się w designjunction w Old Sorting Office pod koniec września w ramach London Design Festival.

Czytaj w Platine.pl
Nadchodzi nowy model Ferrari
Model California T zawiera wiele innowacji, nie rezygnując przy tym ze swoich charakterystycznych cech, jak stylowe wnętrze i składany twardy dach.
Fotele z wentylacją. Nowość w motoryzacji
Duży koncern samochodowy przekłada komfort kierowców nad osiągi silników.
Tutaj uczą mistrzowie animacji i efektów specjalnych
W Letniej Akademii Filmowej zajęcia prowadzi między innymi Stanisław Lenartowicz, autor polskiej wersji Ulicy Sezamkowej.

/ PAP Lifestyle | 2.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie