/ PAP Lifestyle | 13.10.2014

Bezpieczna rozmowa przez telefon w aucie? To niemożliwe!

Bezpieczna rozmowa przez telefon w aucie? To niemożliwe!
[fot: 36clicks/iStockphoto]

Bezpieczna rozmowa przez telefon w aucie? To niemożliwe!

fot: 36clicks/iStockphoto

Od kierowcy wymaga się koncentracji i skupienia. Ale co zrobić, jeśli podczas jazdy zadzwoni telefon? Nawet gdy używamy zestawu głośno mówiącego czy słuchawkowego rozmowa nie pozostanie bez wpływu na naszą jazdę. Dlaczego?

Kierowca odbierając telefon, czy też wykonując połączenie, musi oderwać wzrok od drogi, dodatkowo jedną rękę wyłączyć z operowania samochodem i użyć jej do pracy na telefonie. W konsekwencji będzie miał przez to utrudnioną obsługę pojazdu np. zmianę biegów.

Dodatkowo - kierowca patrzy, ale nie widzi, co sie dzieje na drodze. Pochłonięty rozmową, ma obniżoną zdolność obserwacji i wyłapywania potencjalnych zagrożeń.

Prowadzone badania potwierdzają tezę o realnym zagrożeniu, jakie niesie za sobą rozmowa przez telefon podczas jazdy samochodem. Badania amerykańskich naukowców 100-Car Naturalistic Study wykazały, że 33 proc. wypadków spowodowanych było rozproszeniem uwagi.

Przeprowadzone przez Millward Brown w Polsce badania Dajemy Ci wolną rękę pokazują, jaki jest nasz stosunek do rozmowy przez telefon w samochodzie: 97 proc. kierowców wie, że rozmowa przez telefon grozi mandatem, 95 proc. ma świadomość, że rozmowa taka jest niebezpieczne, a i tak 60 proc. rozmawia przez telefon. Cześć badanych, i to nie mała, przyznaje się do czytania podczas jazdy wiadomości SMS - 27 proc. i pisania SMS - 18 proc.

W zeszłym roku policjanci ukarali mandatem za rozmowy podczas jazdy 84 tys. 143 kierowców. Pamiętajmy, że są to tylko kierowcy, którzy rozmawiali trzymając telefon w ręku. Statystyki nie obejmują kierowców korzystających z zestawów głośno mówiących i zestawów słuchawkowych.

- Rozmawiając przez telefon w sposób nieprzepisowy narażamy się na 200 zł mandatu oraz 5 punktów karnych - ostrzega Radosław Jaskulski, instruktor szkoły jazdy.

Czytaj w Platine.pl
Kotka Karla Lagerfelda gwiazdą reklamy
Na Salonie Paryskim prezentowała nowy model samochodu.
Auta ze szkła i żywej materii. Witaj w przyszłości
Sześcioro designerów z Londynu zaprojektowało samochody, które w przyszłości zmienią sposób, w jaki podróżujemy.
Porsche ujawniło 16 unikalnych egzemplarzy sprzed lat
Wystawa Projekt: ściśle tajne! będzie trwać jeszcze do 11 stycznia 2015 roku.
PAP

/ PAP Lifestyle | 13.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie