/ PAP Lifestyle | 17.10.2014

Biżuteria w pracy. Zobacz, czego nie wypada

Biżuteryjny savoir vivre. Czego nie wolno nosić?
[fot: kali9/iStockphoto]

Zakładanie pereł do śniadania i podarowanie pierścionka zaręczynowego z czarnym kamieniem to spory nietakt. Diamenty natomiast można nosić od rana do wieczora. W każdej sytuacji. Małgorzata Świwińska, projektantka biżuterii, zdradza, co jest modne oraz jak można popełnić biżuteryjne faux-pas.

Kto wyznacza trendy biżuteryjne?

Małgorzata Śliwińska: Tak jak w modzie, tak i w biżuterii, trendy wyznaczają najwięksi, czyli na przykład Cartier, Tiffany czy Gucci. To są wielkie firmy jubilerskie, które wytwarzają biżuterię, ale też zajmują się modą.

Biżuteria więc podąża za modą.

Ta, którą nosimy na co dzień, podąża za trendami, bo musi pasować do tego, co się nosi. Korale czy perły nie pasują do wszystkiego. Nie zakłada się czegoś, co by nie współgrało z całością - z fryzurami, z ubraniami. Ale jest też biżuteria innego typu. Bardzo klasyczna, którą kupuje się nie dlatego, żeby nam do czegoś pasowała, tylko dlatego, żeby ją mieć.Tak jest chociażby z pierścionkami zaręczynowymi. Klasyczny pierścionek z jednym kamieniem, który kupiło się kilkadziesiąt lat temu, dziś także będzie na czasie. Obrączka przechodzi pewną ewolucję, ale i tak najwięcej sprzedaje się obrączek klasycznych. Takich, które nosili nasi pradziadkowie czy dziadkowie i rodzice. Czyli bardzo prostych.

Czy taka biżuteria okazjonalna zmienia, się czy nadal modna jest klasyka?

Biżuteria okazjonalna, związana z ważnymi wydarzeniami w życiu człowieka, jak na przykład chrzest, komunia, zaręczyny czy ślub, od lat się nie zmienia. Jest symboliczna, ponadczasowa. Co innego biżuteria, którą nosimy do kreacji wieczorowych lub codziennych. Ta zmienia się bardziej i podąża za modą.

A biżuteria z tak zwanej wyższej półki - czy ona też się zmienia?

Ta najdroższa biżuteria w zasadzie jest bardzo stabilna w swojej formie. Wielkie diamenty to przecież klasyka. Jeśli nawet mają wzory, to też muszą być klasyczne. Ludzie, kupując rzeczy z drogimi kamieniami szlachetnymi, chcą, aby nawiązywały one do minionych epok na przykład stylu romantycznego, modernistycznego czy renesansowego lub antyku.

Wzory nie zmieniają się drastycznie. W Antwerpii co roku organizowane są konkursy dla młodych projektantów diamentowej biżuterii. Ale to jest biżuteria tylko wystawowa. Nikt tego nie kupuje. Niektóre projekty to dzieła sztuki, które wnoszą coś nowego do świata mody i biżuterii. Inne zaś są wizjami młodych projektantów.

Jak się śledzi trendy biżuteryjne?

Jeżdżąc na targi. Tam można zobaczyć, co się dzieje w świecie biżuterii. Poznaje się wszystkie trendy.

Musi Pani więc dużo podróżować.

Najważniejsze targi biżuteryjne na świecie to targi w Hongkongu, w Vicenzy i w Las Vegas. Zawsze jeżdżę do Vicenzy, bo to są jedne z największych targów europejskich. Tam można poznać w zasadzie wszystkie trendy, które pojawiają się na świecie. Zjeżdżają się tam nie tylko włoskie firmy, ale producenci z całego świata.

Sprawdź relacje z targów International Jewelry Fair in Vicenza

Jakie są najnowsze trendy?

Przede wszystkim dużo na palcach - noszenie pierścionków w nietypowych miejscach, jak np. na pierwszej części palca. Żeby nie spadły, łączone są łańcuszkiem, zwłaszcza te droższe- złote. Druga rzecz - ucho robi się coraz pełniejsze, czyli więcej niż jeden kolczyk. Kolczyki połączone łańcuszkiem albo takie obejmujące ucho z kilkoma kamieniami.

Relacja z targów biżuterii w Hong Kongu

Kiedyś modna była biżuteria na nogę, dziś ten trend znika. Teraz w modzie jest przede wszystkim biżuteria na rękę. Może być jedna bransoletka, ale wtedy musi być wyrazista. Jest też trend noszenia bransoletki przy zegarku, tak, żeby tworzyła z nim idealną kompozycję.

Jakie złoto jest teraz modne?

Teraz bardziej dominujące jest żółte, ewentualnie różowe złoto. Już nie białe. W krajach śródziemnomorskich zdecydowanie jest trend na różowe złoto.

Ale to jest chyba moda sezonowa i niedługo przeminie.

Właśnie, a żółte złoto zostanie. Ale był taki okres, że bardzo modne było białe złoto.

Dobór musi być dużo trudniejszy, niż się to wydaje.

Największą umiejętnością jest noszenie różnej biżuterii. Nie takiej kupionej jako komplet, bo to nie byłaby żadna sztuka. Tylko różne elementy - kolczyki trochę inne, ale w tym samym stylu co pierścionek, naszyjnik i bransoletka - to musi tworzyć całość, mimo odmienności.

A jaką biżuterię można nosić na przykład do pracy?

To zależy od profesji. Mówi się, że do pracy powinno się nosić mało biżuterii. Jednak wszystko zależy od tego, kto gdzie pracuje. Jeżeli ktoś jest na przykład wykładowcą na uczelni medycznej czy technicznej, to faktycznie, lepiej nie przesadzać z biżuterią.

Natomiast jeżeli to jest uczelnia związana ze sztuką, z językami czy z kulturą, to przepych w biżuterii nie przeszkadza już aż tak bardzo. Tak samo ja, jako współwłaścicielka firmy jubilerskiej, nie mogę nosić cały czas biżuterii minimalistycznej. W przypadku aktorów czy artystów to także naprawdę nie razi.

A co może razić?

Nieumiejętność dobrania biżuterii do stylu ubrania albo do siebie. Bo to, co się nosi, naprawdę bardzo odzwierciedla wnętrze człowieka. Potrafię ocenić, kto co lubi, gdy tylko spojrzę na biżuterię danej osoby. Delikatna i szlachetna biżuteria odzwierciedla osoby, które nie lubią dominować. Biżuteria symboliczna, przykładowo z komunii, oznacza przywiązanie do tradycji.

Można popełnić biżuteryjne faux-pas?

Można. Na przykład zakładając perły do śniadania. Także podarowanie czarnego kamienia na zaręczyny może być traktowane jako spory nietakt. Diament natomiast, to klejnot, który można nosić od rana do wieczora.

Czytaj więcej w Platine.pl
Ile tak naprawdę jest warta złota biżuteria?
Zainteresowanie zegarkami i pierścionkami powróciło do poziomu sprzed kryzysu.
Kolczyki marki Społem. Zobacz, ile są warte
Magdalena Ziółkowska z odpadów lub przedmiotów codziennego użytku potrafi stworzyć prawdziwe cuda.
Dotyk na odległość? Polacy wiedzą jak
Zobacz prototyp urządzenia, które zadebiutowało na targach w Mediolanie.

/ PAP Lifestyle | 17.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie