(PAPLIfestyle), (AF) / PAP Lifestyle | 15.12.2014

Bardot: Haniebne praktyki w Polsce

Brigitte Bardot apeluje do premier Kopacz. W sprawie ptaków
[fot: ALFRED/SIPA/East News]

Brigitte Bardot, słynna francuska gwiazda ekranu i żarliwa obrończyni praw zwierząt, przesłała listy do premierów Polski i Węgier. Apeluje by zakazać oskubywania z piór żywych gęsi i kaczek. Aktorka 40 lat temu zrezygnowała z kariery i swoją sławę wykorzystuje do działań na rzecz zwierząt. Wciąż budzi kontrowersje.

Słynna Bardotka wystąpiła z takim apelem po wyemitowaniu w zeszłym tygodniu w stacji France 2 reportażu pokazującego - jak to ujęła - ofiary tej barbarzyńskiej operacji na fermach w Polsce i na Węgrzech.


W dużej mierze do jej sukcesu w filmie przyczyniła się uroda
(Laura Loveday / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)
Potworne zdjęcia, kręcone na polskich i węgierskich fermach, pokazują oskubywanie żywych gęsi w szokujących i niegodnych warunkach - napisała legenda ekranu w oświadczeniu wydanym przez jej Fundację obrony praw zwierząt. - To barbarzyńskie działanie, które powoduje poważne obrażenia i skrajne cierpienie ptaków, może być powtarzane aż do czterech razy w roku! - podkreśliła. Jak dodała, rany szyte są w pośpiechu i na żywo przez osoby, które mają za zadanie wyrwać maksymalną liczbę piór w jak najkrótszym czasie.

Pióra gęsi i kaczek wykorzystywane są głównie do produkcji odzieży, takich jak kurtki puchowe. Brigitte Bardot zwraca uwagę, że Polska i Węgry jeszcze nie ratyfikowały europejskiej konwencji o ochronie zwierząt hodowlanych i gospodarskich.

- Trzeba zakazać tej haniebnej i niedopuszczalnej praktyki w kraju Unii Europejskiej, która powinna uchodzić za przykład w tym odczłowieczonym świecie - apeluje aktorka do Ewy Kopacz i Viktora Orbana. - Jeśli kraj ratyfikuje traktat, to choć w minimalnym stopniu powinien go przestrzegać! - grzmi Bardot. Według Fundacji Brigitte Bardot oskubywanie żywych gęsi i kaczek wciąż stanowi do 80 proc. światowego pozyskiwania pierza.

Brigitte Bardot, kiedyś filmowa seksbomba, dzień przed swoimi 40 urodzinami, w 1974 roku, zrezygnowała z kariery aktorskiej. Miała wtedy na koncie występy w ponad 40 filmach, kilka płyt. Od tamtego czasu mieszka na Lazurowym Wybrzeżu, nie udziela wywiadów i raczej nie pokazuje się publicznie. Za to bardzo aktywnie działa na rzecz ochrony praw zwierząt, wykorzystując do tego sławę i majątek.

Zobacz zwiastun filmu I Bóg stworzył kobietę, w którym Brigotte Bardot zagrała słynną scenę tańca na stole

Kiedy założyła Fundację (1986 r.), aby wspomóc ją finansowo, wystawiała na licytację wiele osobistych przedmiotów i zebrała wtedy 3 miliony franków. W 1999 roku legenda kina w liście do chińskiego przywódcy Jiang Zemina, oskarżyła państwo o torturowanie i zabijanie niedźwiedzi, a także wykorzystywanie tygrysów i nosorożców do produkowania afrodyzjaków.

Aktorka przekazała też ponad 140 tys. dolarów na sterylizację bezpańskich psów w Bukareszcie, których liczbę szacuje się na 300 tys. W jej planach jest dom dla bezdomnych zwierząt. Całość budowy ma być sponsorowana przez aktorkę.

Wokół jej działań nie brakuje kontrowersji. W książce Le Carré de Pluton Bardot krytykowała rytualny ubój owiec podczas festiwalu muzułmańskiego Eid al-Adha. W jednym z rozdziałów napisała: mój kraj..., Francja, moja ojczyzna, mój kraj jest ponownie atakowany przez przeludnienie cudzoziemców, zwłaszcza muzułmanów. Za te słowa francuski sąd ukarał aktorkę grzywną w wysokości 30 tys. franków w czerwcu 2000 roku.

Na początku 2013 roku Bardot zagroziła, że zrzeknie się obywatelstwa francuskiego, jeżeli władze nie zapobiegną uśpieniu dwóch słoni z ogrodu zoologicznego w Lyonie chorujących na gruźlicę.

Aktorka od wielu lat jest wegetarianką. W 1992 roku poślubiła Bernrda d`Ormale, który jest je czwartym mężem. W tym roku, była modelka, aktorka i piosenkarka skończyła 80 lat.

Czytaj w Platine.pl
W Paryżu nie pojedziesz autem z silnikiem diesla
W trosce o zdrowie mieszkańców, władze stolicy Francji, chcą zakazać używania w centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla.
Tam spędzisz Sylwestra w europejskim stylu
We Wrocławiu w ostatnią noc roku zaśpiewa kilkanaście gwiazd z Polski i zagranicy.
Pobił rekord. Stworzył instalację z ponad miliona światełek
Australijski prawnik ustanowił rekord świata, spinając prawie 1,2 miliona światełek LED-owych w gigantyczny trójwymiarowy obraz przedstawiający trzy bożonarodzeniowe paczki. Dekoracja została odpalona w centrum handlowym w śródmieściu stolicy kraju Canberrze.

(PAPLIfestyle), (AF) / PAP Lifestyle | 15.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie