/ PAP Lifestyle | 24.09.2014

Cappuccino dekorowane przy użyciu rysika

Cappuccino dekorowane przy użyciu rysika
[fot: PAP/EPA]

Cappuccino dekorowane przy użyciu rysika

fot: PAP/EPA

Latte Art - tak nazywa się sztuka ozdabiania piany z mleka w filiżance kawy. We Włoszech jest coraz więcej mistrzów potrafiących narysować prawdziwe arcydzieła. Nie wystarczy w barze podawać dobre cappuccino. Dodatkowo musi ona cieszyć wzrok i zaskoczyć.

Do niedawna serduszkami i różyczkami ozdabiano poranną kawę w nielicznych barach, gdyż tajniki tej sztuki znali tylko niektórzy. Ostatnio moda ta ogarnia coraz więcej lokali, a na mlecznej piance pojawiają się coraz bardziej wyszukane rysunki: portrety, zwierzęta, pejzaże, postaci z komiksów; często na osobiste życzenie klienta.

O tym, jak wielką popularnością cieszą się kawowe dekoracje, i to nie tylko we Włoszech, świadczy to, że - jak podało włoskie stowarzyszenie producentów mleka - w internecie jest ponad 6 milionów stron im dedykowanych. Można na nich znaleźć 5 milionów filmów instruktażowych, które pomogą wykonać magiczny rysunek. Nauka ta wymaga jednak czasu i cierpliwości, bo w Latte Art - jak wyjaśnił maestro-barista Gianni Cocco z kawiarni w mieście Erba na północy Włoch - atramentem jest mleko, a płótnem do malowania - kawa espresso.

Pod koniec ubijania piany przy pomocy bardzo precyzyjnych ruchów trzeba utworzyć wir w mleku, który wskazuje na to, że piana ma delikatną konsystencję i jest błyszcząca. Tylko na takiej powstaną wzory. Są dwie podstawowe metody ich tworzenia. Styl free pouring polega na rysowaniu obrazków w trakcie nalewania piany z metalowego dzbanuszka bez żadnych dodatkowych narzędzi. Jest też etching, czyli praca z użyciem specjalnego cienkiego rysiku. Całość wieńczy topping, czyli wykończenie, najczęściej odrobiną sosu czekoladowego.

Sztuka ta stała się na tyle poważną dziedziną, że została uznana w wymiarze międzynarodowym. W Rimini nad Adriatykiem odbywają się co roku mistrzostwa świata w Latte Art, w których udział biorą prawdziwi bariści-rysownicy.

Dziennik La Repubblica wymienia bary, w których można dostać niezwykłe arcydzieła z rysunkiem na zamówienie. Taką ofertę ma między innymi bar KmO w Cremonie, Karalis Caffe w Cagliari na Sardynii, kawiarnia Ditta Artigianale we Florencji.

Czytaj w Platine.pl
Najdroższa kawa świata pochodzi od słonia
Za filiżankę Black Ivory Coffee trzeba zapłacić aż 50 dolarów.
To on robi najlepsze espresso w Polsce
Drink kawowy z gruszką i fiołkami? Taki napój serwuje najlepszy polski barista.
Jaką kawę pić w Rzymie? Radzi Zbigniew Boniek
- Prawdziwy Włoch nie wypije cappuccino po południu - przekonuje były piłkarz.
PAP

/ PAP Lifestyle | 24.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie