/ Money.pl | 16.06.2016

Dokładne pakowanie, dobra ochrona – folia stretch

Dokładne pakowanie, dobra ochrona – folia stretch
[fot: ]

Folia stretch to materiał, za pomocą którego można dokładnie opakować każdej wielkości towar – zarówno pudełko z butami, jaki lodówkę. Może być ona transparentna, czarna lub kolorowa, dzięki czemu w magazynie można oznaczać poszczególne pakunki wybranymi barwami. W dokładnej pracy z tym materiałem pomagają specjalne dyspensery, dzięki którym folia ściśle przylega do opakowań.

Folia stretch – co należy o niej wiedzieć?

Używana w hurtowniach i sklepach folia stretch ma najczęściej 17 lub 23 mikrony grubości. Jest to materiał o pewnych własnościach samoprzylepnych, dzięki czemu doskonale przylega do pakowanej powierzchni, a jak sama nazwa wskazuje – jest to folia rozciągliwa. Poziom rozciągliwości może wynieść do 150%, dzięki czemu jedna rolka może posłużyć do opakowania nawet bardzo dużego ładunku. Kolejne zalety takiej folii to duża wytrzymałość na rozdarcia i inne uszkodzenia, a także nieprzepuszczenie wilgoci, kurzu, pyłu, itp. Standardowe rolki folii mają najczęściej szerokość wynoszącą 50 cm. Takimi właśnie foliami owija się palety oraz większe i średnie pakunki. Na jednej rolce może pomieścić się nawet 150 m folii. Jeśli chodzi o opakowania oraz ładunki mniejsze i bardzo małe, specjalnie dla nich przygotowano folię o szerokości 10 cm, która nazwana została „stretch mini-wrap”. Często korzystają z niej sklepy obuwnicze i spożywcze.

Przezroczysta czy kolorowa?

Czym różni się folia transparentna od kolorowej? Obie mają takie same właściwości fizyczne, jednak w pierwszym przypadku doskonale widać oklejane pakunki, co jest ważne w wielu przypadkach. Natomiast czarna folia, uniemożliwiająca zobaczenie tego, co ukrywa, to rozwiązanie w sytuacji, gdy towar ma pozostać niewidoczny dla osób postronnych. Kolorowej używa się często w hurtowniach i magazynach do oznaczania konkretnych rodzajów produktów, przez co nie dochodzi do pomyłek w trakcie załadunku.

Ile kosztuje folia stretch?

Zakup rolki folii stretch to wydatek co najmniej kilkunastu złotych. Najdroższe kosztują kilkadziesiąt. Cena różni się w zależności od tego, czyli folia jest transparentna, kolorowa czy czarna, a także jaka jest jej długość. To, jaką się kupi, zależy wyłącznie od tego, co zamierza się w nią pakować. Przy zakupie folii dobrze zaopatrzyć się od razu w dyspenser do jej rozprowadzania. W hurtowniach i w magazynach jest on wręcz niezbędny – pozwala na maksymalne rozciągnięcie folii, a także wygodne pakowanie. Jest to proste, niedrogie urządzenie, składające się z ergonomicznego uchwytu oraz roli na folię. Istnieją także dyspensery składające się z jednej części, na którą nakłada się folię. Są to tzw. „granatniki” – uniwersalne zarówno do dużych, standardowych rolek, jak i mniejszych, czyli stretch mini-wrap.

/ Money.pl | 16.06.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie