/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Elżbieta II doceniła... spódniczkę mini

Elżbieta II doceniła... spódniczkę mini
[fot: Joe Toth / BPI/EAST NEWS]

80-letnia projektantka Mary Quant, która do świata mody lat 60. XX. wieku wprowadziła minispódniczkę jest na noworocznej liście uhonorowanych przez Elżbietę II dożywotnim szlacheckim tytułem DBE. Tytuł przyznawany jest zwykle w uznaniu życiowego dorobku.

Tytuł DBE (ang. Dame Commnander of the Most Excellent Order of the British Empire) oznacza, że będzie się o niej mówić dama.

Mary Quant urodziła się w 1934 r. w rodzinie walijskich nauczycieli w Londynie. Ukończyła sztukę w Goldsmith's College. W drugiej połowie lat 50. otworzyła magazyn przy King's Road w Londynie, który nazwała Bazaar, a w dwa lata drugi pod tą samą nazwą, który zaprojektował dla niej guru od wystroju użytkowych wnętrz Terence Conran.

W latach 60. upowszechniła minispódniczkę. Lata 60. nazywane są w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Londynie, swingującymi latami (swinging sixties). Do głosu doszło nowe pokolenie, które nie służyło w wojsku w czasie wojny i szukało własnych środków ekspresji w modzie, muzyce i stylu życia. King's Road stała się centrum młodzieżowej mody.

Quant ma na swym koncie również wynalazek damskich rajstop we wzorki, ściśle pasujących do reszty ubrania, damskich krótkich spodenek zwanych z angielska hot pants. Projektowała właściwie wszystko od męskich piżam po kardigany.

Z końcem lat 60. i w latach 70. Quant przestawiła się z odzieży na towary użytkowe dla gospodarstw domowych. Przypisuje się jej m. in. wynalazek pikowanej kołdry niewymagającej nawleczki. W 1988 r. zaprojektowała wnętrze do limitowanej edycji samochodu mini - siedzenia w biało-czarne pasy zdobiła czerwona obwódka. Czerwony był także pas bezpieczeństwa.

W późniejszych latach założyła własną firmę kosmetyków - Mary Quant Ltd., którą w 2000 r. przejęli Japończycy.

Mówi się o niej, że miała szczęście urodzić się w odpowiednim czasie, we właściwym miejscu i z właściwymi umiejętnościami. Dziś nikogo nie dziwi to, że młodzież chce się w ubraniu czuć swobodnie i traktuje modę jak rozrywkę. Pół wieku temu nie było to bynajmniej oczywiste.

Czytaj w Platine.pl
Elżbieta II zarobiła miliony funtów na pałacach
Pieniądze pochodzą z opłat pobieranych od turystów. Obiekty są dostępne dla zwiedzających w czasie, gdy sama królowa ich nie użytkuje.
Brytyjska królowa jest wielką fanką kaloszy
Chciałoby się powiedzieć, że kalosze nie mają w sobie nic z najwyższej modowej półki. Nic bardziej mylnego.
Moda inspirowana "latającym" malarzem
To był największy pokaz, jaki stworzyliśmy do tej pory - zapewnia projektantka.

/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie