rozmawiała Monika Dzwonnik (PAP Life) / PAP Lifestyle | 26.09.2014

Gok Wan do Polek: Jesteście zbyt nieśmiałe

Gok Wan: Polki są zbyt nieśmiałe. Przejmijcie inicjatywę!
[fot: Comic Relief/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)]

Projektant Gok Wan dokonywał rewolucji w szafach kobiet, uczył je, jak dobrze wyglądać w ubraniu i... bez niego. W Polsce Stylowe rewolucje Goka nastąpią nie tylko w garderobach. Powód? Słynny stylista przemieni się w swata.

Szkoła stylu i flirtu - to dwie lekcje, jakich udzielisz Polkom w programie Stylowe rewolucje Goka. Czego powinnyśmy się z nich nauczyć?

Gok Wan: Mam wrażenie, że Polki są za bardzo nieśmiałe. Nie jest to kwestia pewności siebie a raczej samoświadomości. Sądzę jednak, że to będzie się bardzo szybko zmieniało. Co do flirtu, myślę, że Polki powinny nabrać więcej odwagi i podjąć ryzyko przejmowania inicjatywy. Co do stylu uważam, że go mają. W końcu dysponujecie takim samym dostępem do informacji, ubrań, trendów, należy je tylko właściwie spożytkować.

Jednak ten program nie tylko traktuje o modzie i flirtowaniu. W tych rewolucjach chodzi o coś więcej, na oczach widzów dokonują się transformacje kobiet. Poza zmianą wizerunku, ważniejsze jest to, jakie zmiany zachodzą w ich głowach i sposobie patrzenia na siebie. Ubrania w tym wypadku są jedynie dopełnieniem, kropką nad i.

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce. Ale mam wrażenie, że moda to coś więcej niż ubrania...

Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, moda nigdy dotąd nie była tak dochodowym przemysłem. Zawsze przywiązywaliśmy wagę do naszego wizerunku, tego, jak wyglądamy. Z tą różnicą, że kiedyś ubrania miały bardziej praktyczny wymiar, po prostu służyły człowiekowi. Dziś znaczenie mody jest nieco inne. Przekaz medialny, marketingowy mówi nam, że pewne rzeczy potrzebne nam są do osiągnięcia sukcesu, zbudowania pewności siebie. Uwielbiam drogie torebki i buty, ale za tym wszystkim zawsze stoi człowiek.

Dlatego też mówi się o psychologii mody. Każdego dnia otwierając szafę dokonujemy wyboru, jaki komunikat będziemy przekazywać światu. Dlatego mniej lub bardziej świadomie zakładamy taką, a nie inną bluzkę, albo spodnie. Moda to swego rodzaju przekaz, nie zdajemy sobie sprawy, ile informacji udzielamy tylko za sprawą wyglądu. Ważne jest to, aby nasza oprawa była zgodna z tym, co chcemy przekazać.

Jesteś niekwestionowanym ulubieńcem kobiet, które darzą cię zaufaniem. Czy to zrozumienie dla braku akceptacji samego siebie, bierze się z twoich osobistych doświadczeń, które opisałeś w autobiografii Lata chude, lata tłuste?

Myślę, że jest w tym sporo racji. Wciąż odbywam swoją własną podróż, ciągle się rozwijam, odkrywam to, kim jestem - sądzę, że każdy z nas przechodzi ten proces. Kiedy kobieta mówi mi, że nienawidzi swojego odbicia w lustrze, swojego ciała, nie może na siebie patrzeć, nie czuje się atrakcyjna, wiem co czuje, bo kiedyś sam tak się czułem. Przez wiele lat sam borykałem się ze swoimi demonami, jak choćby walka z anoreksją.

Własne przeżycia i doświadczenia rodzą zrozumienie i empatię. Podobnie jak fakt bycia gejem i ujawnienie się w bardzo młodym wieku - to bardzo duże i trudne doświadczenie. Masz poczucie, że najpierw musisz wszystkich przeprosić, a potem prosić o akceptację, szczególnie wobec osób najbliższych. Suma tych wszystkich doświadczeń bardzo wiele mnie nauczyła.

Poszukiwanie akceptacji, chęci zrozumienia, potwierdzenia, że można i trzeba być sobą sprawia, że doskonale rozumiem kobiety, które nie dostrzegają swojej atrakcyjności i potencjału. Każdego dnia pracując z kobietami uczę się na ich temat czegoś nowego. Myślę, że ten umowny tytuł psychologa zdobyłem w szkole życia.

Czy nie masz poczucia, że każdy z nas jest na swój sposób ofiarą mody? I nie mam tu na myśli trendów. Moda jest czymś, co narzuca pewne standardy i kanony piękna, sylwetki, stylu bycia i życia.

Moda jest traktowana bardzo poważnie i rozumiemy potęgę mody. To o czym mówisz należy rozpatrywać z dwóch perspektyw. Moda daje nam poczucie przynależności. Zwróć uwagę, że to właśnie poprzez strój wyrażają się pewne subkultury, to pewien niepisany komunikat. Co moim zdaniem jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Oczywiście można spojrzeć na to szerzej, niekoniecznie przez pryzmat subkultur, a ogólnego poczucia wpasowywania się w pewien nurt czy trendy. Jednak ta uniformizacja i podporządkowanie pewnym trendom, niesie ze sobą również duże niebezpieczeństwo.

Wspomniałaś o rozmiarach, które w sposób oczywisty narzucają kanon sylwetki, w który nie każdy się wpisuje. Ale mamy przecież osoby, które z powodów różnych dysfunkcji fizycznych również w ten szablon się nie wpisują. Ta swoista uniformizacja bardzo wyraźnie uwydatnia pewne nierówności.

Gok Wan
Stylista, projektant mody, prezenter telewizyjny. Początkowo studiował aktorstwo w prestiżowej londyńskiej szkole, ale szybko odkrył, że jego prawdziwą pasją jest moda. Karierę zaczynał od wizażu i fryzjerstwa. Kreował styl gwiazd i modelek w prestiżowych kobiecych magazynach. Popularność zdobył dzięki programowi How to Look Good Naked.
Czytaj w Platine.pl
Znany projektant nie ma jeszcze czterdziestki, a już jest spełniony
- Nie mam więcej marzeń zawodowych, to jest mój pomysł na życie i to mnie kręci - przekonuje Dawid Woliński.
Była jak epidemia. Zarażała dobrym stylem
Jacqueline Kennedy wyznawała zasadę, że "mniej znaczy więcej". Czarne okulary, kostium Chanel i torebka Gucci to rzeczy, które wprowadziła na salony legendarna pierwsza dama.
Prawdziwy mężczyzna pachnie fiołkiem
Ten kwiat kojarzy się kobietom ze szczerością, wiernością i stałością w uczuciach.

rozmawiała Monika Dzwonnik (PAP Life) / PAP Lifestyle | 26.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie