/ PAP Lifestyle | 21.12.2014

Mała Ameryka w Europie. Zobacz, gdzie

Holandia - tu w 300-letnich domach na ścianach wisi Rembrandt
[fot: PAP/EPA]

Ten mały kraj Beneluksu, zwykle kojarzy się jedynie z tulipanami i wiatrakami. Niesłusznie. - To trochę taka mała Ameryka w Europie. Mała, ale pełna możliwości - zapewnia Marek Orzechowski, który napisał książkę o tym kraju.

Orzechowski odkrywa nieznaną twarz Holandii. Pokazuje kraj, który jest ojczyzną silnych, odważnych żeglarzy-odkrywców i bezwzględnych kupców, którzy stworzyli podwaliny narodu i stawili czoło potężnemu żywiołowi, jakim jest woda. Odkrywa Holandię, która jest miejscem wielkich możliwości i wielkich kontrastów. To państwo o powierzchni niewiele ponad 41 tys. km2, siedem razy mniejsze od Polski. Jednak, jak zapewnia Orzechowski, życia może nie starczyć, aby je w pełni poznać.

- Holandia zafascynowała mnie już w latach dziecięcych i początkowo długo pozostawała fascynacją w sferze marzeń - wspomina Orzechowski. Od tamtej pory, odwiedził ją już kilkaset razy. Ma tam rodzinę. Sam mieszka niedaleko, bo w sąsiedniej Belgii. Wciąż stara się tam jednak wracać, gdyż jak twierdzi nikt, kto nie zjadł beczki śledzi z Holendrami i nie przeżył z nimi wody na tamie, do końca ich kraju nie zrozumie.

- Nie jest jednak miłość ślepa- zapewnia Orzechowski. - To fascynacja pełna respektu i uznania dla wysiłku mieszkańców. Uznania dla tego, co potrafią zrobić i jak potrafią panować nad wodą. Dzięki olbrzymiej konsekwencji udało im się okiełznać ten żywioł - dodaje.

Woda od wieków stanowi nieodłączny element codzienności Holendrów. Gdyby nie ich praca i samozaparcie, część ich kraju już dawno zniknęłaby z mapy Europy. Stąd wzięło się powiedzenie, że Bóg stworzył świat, ale Holender stworzył wybrzeże. To jedyny kraj, który poszerza swoje terytoria nie dokonując agresji na sąsiadach.

Warunki geograficzne w niezwykły sposób zahartowały Holendrów. Dzięki nim stali się ludźmi wytrwałymi i upartymi, ale też tolerancyjnymi i radosnymi. Aby odkryć ich prawdziwe oblicze, Orzechowski zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni po zaskakującej historii i frapującej teraźniejszości tego kraju.

- To kraj, w którym wszystko do siebie pasuje. Z jednej strony możemy podziwiać piękne domy, które mają po 300 lat. W niejednym z nich wisi Rembrandt. Z drugiej - widzimy ogromny skok cywilizacyjny i nowoczesne budowle. Melanż kultur jest piękny. Holandia w tym jak wygląda odzwierciedla swoich mieszkańców. To rzadko się zdarza. Centrum Warszawy nie odzwierciedla mieszkańców miasta - dodaje Orzechowski.

Zobacz najpiękniejsze miejsca w Holandii:

Holendrzy są otwarci - wynika to z ich historii. Podróżowali po całym świecie. Oni znaleźli ziele angielskie, cynamon, jeździli tam, gdzie pieprz rośnie. Żeby robić interesy, nawiązać kontakty, musieli być otwarci. Zmusiła ich do tego rzeczywistość i chęć przetrwania małego narodu w burzliwym otoczeniu. Nikogo przy tym nie atakowali, nie zdobywali kolonii tak jak Brytyjczycy. Nigdy też nie narzucali swoich obyczajów czy religii. Ich jedyną bronią była sakiewka.

Zachowali przy tym sporą dozę pragmatyzmu i wytrwałości. Holandia to trochę taka mała Ameryka w Europie. Mała, ale pełna ekscentryzmu i możliwości. Jednak, jak twierdzi Orzechowski, Ameryka mogłaby się wiele nauczyć na temat wolności i tolerancji od swoich braci z Amsterdamu.

Marek Orzechowski

Dziennikarz, publicysta, pisarz, autor książki Holandia. Presja depresji. W swoim dorobku ma wywiady z czołowymi politykami Europy, setki komentarzy politycznych, artykułów i reportaży, w tym z wojny na Bałkanach.

Czytaj w Platine.pl
Tu szanse na zobaczenie zorzy polarnej są największe
Światło zorzy polarnej jest najczęściej widoczne późną jesienią i wczesną wiosną.
Rabsztyn odkryty na nowo. Zamek znów dostępny dla turystów
Początki tego zamku kryją się w mrokach dziejów.
To była siedziba największego polskiego przedsiębiorstwa
Pochodzący z XIII wieku Zamek Żupny w Wieliczce był przez 500 lat siedzibą największego na ziemiach polskich przedsiębiorstwa - Żup Krakowskich.

/ PAP Lifestyle | 21.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie