| 20.11.2015

Jak rozpoznać objawy podwyższonego poziomu cholesterolu?

Obecność frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL) sama w sobie nie jest niczym złym i nie powinna niepokoić. Problemy zaczynają się wówczas, gdy norma dla cholesterolu LDL jest znacznie przekroczona – taki stan, jeśli trwa odpowiednio długo, może przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia. Wysoki poziom tej frakcji cholesterolu można jednak w porę wykryć. W jaki sposób?

Podwyższony cholesterol LDL – pierwsze symptomy

W dzisiejszych czasach ludzie mają dość wysoką świadomość swojego ciała i tego, co ewentualnie może im dolegać. O ile jednak w przypadku przeziębienia, złamanej ręki lub zapalenia nikt nie ma wątpliwości, o tyle podwyższony cholesterol LDL w organizmie nie powoduje ostrych, zauważalnych objawów.

Sprawia to, że odczuwalne i zauważalne symptomy wysokiego poziomu cholesterolu pojawiają się niezmiernie rzadko, najczęściej przy bardzo wysokich jego wartościach. Mogą to być tzw. żółtaki, czyli bladożółte, niewielkie narośla lub plamki, widoczne w kącikach oczu, na powiekach, łokciach, kolanach lub ścięgnach Achillesa. Powstają one w wyniku miejscowego nagromadzenia złogów cholesterolu lub ciał tłuszczowych. Są one jednak dość mało powszechnym zjawiskiem, co sprawia, że początki wysokiego poziomu cholesterolu we krwi jeszcze trudniej wykryć.

Kiedy wysoki cholesterol LDL da o sobie znać

Jak wspomniano wcześniej, pierwsze objawy wysokiego cholesterolu LDL pojawiają się bardzo rzadko. Są też niebolesne, a więc trudne w diagnozie. Dopiero po wielu latach stan taki może objawić się chorobą wieńcową serca, chromaniem przestankowym lub nawet udarem mózgu.

Wszystkie te stany chorobowe powstają w wyniku przewlekłej hipercholesterolemii i mogą prowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu. W dzisiejszym, zabieganym świecie może to niechybnie wiązać się ze znacznym ograniczeniem sprawności, utratą pracy, a nawet z przedwczesną śmiercią.

W większości przypadków jednak możliwe jest ograniczenie następstw choroby, co jednak wiąże się z wczesnym jej rozpoznaniem. Niebagatelną rolę odgrywają tutaj regularne badania gospodarki lipidowej.

Cholesterol LDL i HDL w badaniach

Badanie biochemiczne krwi, które określa poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL w osoczu, jest z całą pewnością jednym z najważniejszych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W przypadku młodych osób, które ukończyły 20 lat, badanie to powinno wykonywać się raz na 5 lat w celu kontrolnym.

Jeśli jednak wyniki będą dalekie od ideału, to procedurę tę powinno powtarzać się znacznie częściej, bo przynajmniej raz do roku. Najczęściej muszą badać się osoby, które podlegają terapii farmakologicznej przeciwko miażdżycy – w ich przypadku cholesterol bada się dwukrotnie w ciągu roku, co związane jest też z wyższym ryzykiem uszkodzenia wątroby.

| 20.11.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie