| 20.11.2015

Jak sfinansować zakup samochodu dla całej rodziny?

Jak sfinansować zakup samochodu dla całej rodziny?
[fot: ]

Rodzinny samochód pozwala na komfortowe podróżowanie nawet rodzinom z niemowlakami. Na etapie podejmowania decyzji o zakupie pojazdu często pojawia się pytanie o sposób jego sfinansowania. Jakie możliwości warto rozważyć?

Zakup rodzinnego samochodu to spory wydatek, ale też inwestycja w wygodę podróżowania całej rodziny. W zależności od tego, czy mowa o pojeździe prosto z salonu, czy z giełdy samochodowej (czyli używanego), różnicę w kosztach zakupu można liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. Przykład? Używanego Volkswagena Golfa Variant 1.6 z 2004 r. nabędziemy już za 15 tys. zł. Koszt nowego, wyprodukowanego w 2015 r., jest o ponad 60 tys. większy.

Co zrobić w sytuacji, gdy oszczędności nie są wystarczające, by sfinalizować zakup pojazdu?

Konsumenci mają wiele możliwości. Jedną z nich jest pożyczka gotówkowa Citi Handlowy. W przypadku zaciągania takiego zobowiązania lub podpisywania umowy o kredyt gotówkowy kalkulator będzie niezbędny, by sprawdzić orientacyjne koszty lub wysokość raty. Konsumenci posiadający karty kredytowe mogą wykorzystać przyznany limit – część banków udziela limitu nawet do 100 tys. zł.

Pożyczka gotówkowa lub kredyt – czy to się opłaca?

Pożyczka gotówkowa lub kredyt gotówkowy (kalkulator może przydać się, by szacunkowo określić różnicę w kosztach) to jedne z możliwości sfinansowania zakupu. To, która z nich będzie bardziej korzystna, zależy od wielu czynników. By sprawdzić opłacalność poszczególnych rozwiązań, uwagę należy zwrócić na koszty, m.in. oprocentowanie, dodatkowe opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku o pożyczkę.

Pożyczka gotówkowa może pomóc w zrealizowaniu marzeń o rodzinnych wycieczkach w każdy weekend. Jeżeli w rodzinie są małe dzieci, to komfort podróżowania samochodem jest znacznie wyższy niż w przypadku komunikacji miejskiej. Z drugiej strony liczą się również ponoszone koszty – zakup biletów, zwłaszcza jednorazowych, może być sporym wydatkiem dla domowego budżetu, jeżeli rodzina często wyjeżdża.

Na co zwrócić uwagę, porównując oferty?

O ile kredyt można zaciągnąć tylko w banku, o tyle pożyczek udzielają również firmy pożyczkowe, które prężnie działają na polskim rynku. Decydując się na taki sposób sfinansowania zakupu rodzinnego samochodu, warto dokładnie przyjrzeć się kosztom, które będzie trzeba ponieść tytułem zaciągnięcia zobowiązań. Poza odsetkami liczą się również prowizje czy dodatkowe koszty (np. za rozpatrzenie wniosku), które może naliczyć bank lub firma pożyczkowa.

W przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych istotną kwestią są też formalności i zabezpieczenie pożyczonej kwoty. Bywa, że konieczność dostarczenia stosu zaświadczeń o dochodach zniechęca do ubiegania się o pożyczkę. Również nieadekwatne do kwoty zabezpieczenia mogą wywoływać uzasadnione obawy. W praktyce zatem niezbędne jest zwrócenie uwagi na szereg elementów, by wybrać najlepszą pod względem finansowym ofertę i tym samym zrealizować marzenia o posiadaniu rodzinnego samochodu.

| 20.11.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie