| 11.01.2016

Jeden tablet, kilku użytkowników czyli o nowoczesnych gadżetach

Jeden tablet, kilku użytkowników czyli o nowoczesnych gadżetach
[fot: ]

Dotychczas każdy traktował telefon lub tablet jak sprzęt o charakterze indywidualnym – dostosowanym do potrzeb poszczególnych użytkowników. Tablety i telefony były prywatne – na pewno nie stworzone po to, aby się nimi dzielić i posługiwać wśród większej ilości osób. Komputery mogły zaś mieć charakter indywidualny, ale niekoniecznie – dzięki możliwości ustawienia kilku kont, każdy użytkownik miał część sprzętu dla siebie, własną przestrzeń oraz mógł nie martwić się o swoją prywatność. Obecnie tablety mogą również być sprzętami wieloosobowymi – dzięki trybowi Multi-user, który jest stosowany w nowoczesnych maszynach.

Po co nam tablet wieloosobowy?

Funkcja Multi-user pozwala każdej osobie korzystającej z tabletu na stworzenie swojego własnego konta. Zapewnia to 100% prywatność, a przy tym tablet staje się maszyną z której może korzystać cała rodzina. Nawet 8 osób jest w stanie ustawić swoje własne konto, przy tym definiując wygląd ekranu głównego, tapet, a nawet aplikacji! Każde konto jest zupełnie inne, dostosowane do zainteresowań danej osoby i nie ma możliwości, aby bez jej zgody ktoś skorzystał z chronionego hasłem konta.

Coraz więcej różnych producentów wprowadza w swoich produktach tryb Multi-user, znany ze stosowania w komputerach. Jakie tablety można jednak uznać za najlepsze i dlaczego?

Najlepsze tablety z funkcją Multi-user

1. Samsung Galaxy Tab 4 10.1

Wśród firm umożliwiających użytkownikom korzystanie z funkcji Multi-user, prym wiodą Samsung oraz Sony. Firma Samsung dysponuje nowoczesnymi tabletami posiadającymi tryb Multi-user. Najbardziej znany spośród nich jest model Samsung Galaxy Tab 4 (10.1 cala). Dlaczego? Ponieważ oprócz funkcji Multi-user tablet posiada także i inne zalety. Samsung Galaxy Tab 4 10.1 jest tabletem 4-rdzeniowym (1,2 Ghz) o rozdzielczości CMOS 3 Mpix i wyświetlaczu TFT, 1280 x 800 (WXGA).

Ponadto tablet posiada funkcję Multiwindow (możliwość pracy jednocześnie na dwóch oknach), SideSync (który łączy tablety i telefony), a także Hancom Viewer do wyświetlania dokumentów w różnych formatach. Jest to sprzęt cienki i lekki, o uniwersalnym designie, który może spodobać się wielu osobom.

2. Sony Xperia Z2

Samsung Galaxy Tab 4 10.1 to jednak nie jest jedyny tablet z funkcją Multi-user godny polecenia. Interesujący wydaje się także produkt firmy Sony - model Sony Xperia Z2 - i to on znajduje się na drugim miejscu zestawienia. Tablet ten jest 4-rdzeniowy, jego przekątna wynosi także 10.1 cala, a całość jest wodoodporna, odporna na kurz i niezwykle wytrzymała. Tablet jest lekki - waży niecałe 440 gramów i ma 6,4 milimetry grubości. Rozdzielczość wyświetlacza to 1920 x 1200, a zatem nawet więcej niż w modelu Samsunga. System operacyjny Tabletu od Sony to także Android.

Wady? Chyba tylko niezagospodarowanie prawego boku tabletu, z powodu czego wszystkie funkcje upchnięte są gdzie indziej. Nie jest to jednak poważna wada, a świetny model plasuje się na drugim miejscu zestawienia. Tym bardziej, że przystosowany jest do używania w zastępstwie laptopa - wystarczy połączyć go z bezprzewodową klawiaturą przez Bluetooth. Zdecydowanie ułatwia to pracę.

3. Ferguson S8

Tak naprawdę z funkcji Multi-user może podobno korzystać każdy, kto posiada tablet działający przynajmniej na systemie Android 4.2 Jelly Bean. W ślad za Androidem poszła również firma Microsoft - począwszy od systemu operacyjnego Windows 8, użytkownicy tabletów również mogą założyć oddzielne konto dla swoich znajomych/rodziny. Najlepszy tablet działający na systemie Windows 8.1 to zaś stosunkowo prosty i dosyć tani Ferguson S8 - i to on znalazł się na trzecim miejscu naszego zestawienia.

Ekran tabletu ma 8 cali i rozdzielczość 1280 x 800 Mpix - a zatem tyle samo co Samsung Galaxy Tab 4 10.1. Tablet wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Intel Atom Z3735. Poważną wadą tabletu jest nieco mała pamięć - jedynie 1 GB pamięci operacyjnej i zaledwie 16 GB na system i nasze dane. Za to bateria posiada podwójną pojemność, przez co tablet może działać bez ładowania przez długi czas. Nieodłącznym dodatkiem do każdego tabletu od firmy Ferguson jest etui z klawiaturą, które z pewnością ułatwi pracę każdemu użytkownikowi. Klawiatura zawiera klawisze QWERTY, choć minusem jest brak touchpada.

Co przyniesie przyszłość?

Jeszcze w 2012 roku firma Apple donosiła, iż zastanawia się nad wprowadzeniem funkcji Multi-user na swoich iPadach. W połowie 2015 roku ogłoszono, że system operacyjny iOS 9 będzie umożliwiał działających na nim iPadach i iPhone'ach właśnie korzystanie z funkcji przeznaczonej dla wielu użytkowników, z których każdy może utworzyć własne konto.

Można zatem domyślać się, że przedstawionym wyżej tabletom wkrótce wyrośnie silna konkurencja w postaci najnowszych modeli od Apple.

| 11.01.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie