/ PAP Lifestyle | 20.10.2014

Kaplica Sykstyńska całkowicie zmienia oblicze

Kaplica Sykstyńska całkowicie zmienia oblicze
[fot: PAP/EPA]

Kaplica Sykstyńska całkowicie zmienia oblicze

fot: PAP/EPA

W jednym z najważniejszych miejsc-symboli Kościoła katolickiego i jednocześnie w świątyni sztuki z bezcennymi freskami Michała Anioła za kilkanaście dni zakończy się instalacja najnowocześniejszego systemu oświetlenia, złożonego z 7 tysięcy żarówek LED, a także klimatyzacji.

W ten spektakularny sposób postanowiono uczcić 20. rocznicę pamiętnej konserwacji Sądu Ostatecznego i 450-lecie śmierci genialnego artysty.

Żarówki, które oświetlą kaplicę, opisywane są poetycko w mediach jako błyszczące, ale dyskretne gwiazdy, które ukażą jej piękno i każdy, najdrobniejszy szczegół fresków, tak, jak nigdy wcześniej nie było to możliwe.

- Światło nie będzie zimne, ale zrównoważone, dostosowane do oglądania i ukazywania wszystkich dzieł bez uprzywilejowania żadnego z nich - wyjaśnił dyrektor Muzeów Watykańskich, znany historyk sztuki Antonio Paolucci.

Nowe oświetlenie pozwoli też zaoszczędzić 50 procent energii elektrycznej - podkreśla się.

Postanowiono jednocześnie uporać się z drugą bolączką, z jaką od lat zmaga się dyrekcja Muzeów Watykańskich, to jest z coraz większym przepełnieniem. Sistina dosłownie dusi się w związku z rosnącą liczbą zwiedzających, których liczba zbliża się już do 6 milionów rocznie.

Dotychczas działająca tam aparatura wentylacyjna była przestarzała. W ścisku i tłoku turyści narzekali na duchotę, a konserwatorzy drżeli o stan malowideł, zagrożonych przez źle filtrowane powietrze, wilgoć i skoki temperatury. Najnowszy system klimatyzacji zapewni jej kontrolę i utrzymywanie na stałym poziomie, obniżenie zawartości kurzu i pyłów w powietrzu, a zatem będzie także stał na straży fresków.

Przypomina się przy okazji, że gruntowne prace konserwatorskie arcydzieła Michała Anioła wywołały przed dwiema dekadami wielką falę polemik i dyskusji, gdyż w ich wyniku ukazały się jego nieznane, jasne, wręcz uznane za zbyt jaskrawe barwy. Ale dyrekcja Muzeów podkreśla, że były to najważniejsze tego typu prace w XX wieku, bo to właśnie dzięki nim przywrócono oryginalne kolory, począwszy - jak przypomniał dyrektor Paolucci - od błękitu w Sądzie Ostatecznym.

Coraz poważniej w Muzeach Watykańskich dyskutowana jest sprawa ograniczenia liczby zwiedzających kaplicę. Obecnie sięga ona nawet 2 tysięcy osób na godzinę. Jej przekroczenie nawet przy najnowocześniejszej technologii filtrowania powietrza i klimatyzacji uważa się wręcz za niemożliwe.

Czytaj w Platine.pl
"Najpiękniejszy salon pod gołym niebem"
W październiku zeszłego roku rozpoczęły się drobiazgowe prace, polegające na uzupełnieniu ubytków, oczyszczeniu z brudu i warstw smogu oraz usunięciu skorupy wapiennej z zabytku.
Ulubiony rodzaj turystyki wśród Włochów
W ten sposób święta Bożego Narodzenia i sylwestra postanowiło spędzić o 10 procent Włochów więcej niż przed rokiem.
Zakazali robienia zdjęć figurom w szopkach
Karteczkę z napisem Żadnych zdjęć jeden z właścicieli warsztatu zawiesił nawet na figurce papieża Franciszka.

 

PAP

/ PAP Lifestyle | 20.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie