/ PAP Lifestyle | 14.11.2014

Karp z kurkami wygrał konkurs kulinarny

Karp z kurkami wygrał konkurs kulinarny
[fot: jster91/cc/flickr]

Karp faszerowany kurkami restauracji Niebo w Gębie z Opola i ryba w kołderce kuchni hotelu Domino z Niemodlina wygrały polsko-czeski konkurs kulinarny na potrawę z ryb. Konkurs zorganizowano po raz szósty w ramach Święta Karpia w Niemodlinie.

Konkurs kulinarny na specjał z ryb był jednym z głównych wydarzeń - obok konkursu na rysunek satyryczny - Święta Karpia. Impreza ta od lat odbywa się w Niemodlinie na Opolszczyźnie, od XVI w. słynącym z hodowli karpia. Ryba ta jest wizytówką miasta, w którym zresztą od lat funkcjonuje jedno z największych w regionie gospodarstw rybackich.

Nagrody w konkursie, w którym wystawiono w sumie 14 potraw przygotowanych przez gospodynie i restauratorów z Opolszczyzny i Czech, przyznali starosta czeskiego miasta Stity, partnerskiego miasta Niemodlina, oraz opolski oddział Agencji Rynku Rolnego (ARR). Ryba w kołderce wygrała rywalizację o nagrodę starosty czeskiego, a karp faszerowany kurkami - nagrodę ARR w Opolu.

Właściciel restauracji Niebo w Gębie Jacek Hajzyk tłumaczył, że aby przyrządzić przysmak, który podbił serca jury, trzeba poluzować karpia i zrobić farsz z mięsa z ryby z dodatkiem bułek namoczonych w mleku oraz podduszonych kurek. Całość podgotowano w bulionie z ryb i ułożono na ostrym sosie z warzyw - selera, marchewki i pora - z dodatkiem chilli i koncentratu pomidorowego. Do tego podano delikatne pierożki ze szpinaku a'la ravioli. Hajzyk zapowiedział, że w połowie listopada nagrodzone danie zostanie wprowadzone do menu restauracji wraz z kilkoma innymi daniami nagradzanymi wcześniej w konkursach kulinarnych - m.in. żeberkami z panćkrautem czy sytą, gęstą zupą eintopf.

- Goście pytali nas o te dania, więc wychodzimy im naprzeciw - powiedział Hajzyk.

Pytany o to, jak np. przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia pozbyć się z karpia, zyskującego jego zdaniem coraz większe uznanie wśród smakoszy, posmak mułu restaurator powiedział, że najlepiej rybę zamoczyć w mleku przyprawionym solą i pieprzem. - Wtedy potrawa z karpia na pewno wyjdzie idealnie - zapewnił i podkreślił, że jego zdaniem jeśli ryba ta nadal będzie tak intensywnie jak dotąd promowana przez Lokalne Grupy Rybackie, to na pewno będzie gościć na polskich stołach częściej niż tylko w wigilię i święta Bożego Narodzenia.

Wśród wyróżnionych w polsko-czeskim konkursie kulinarnym potraw z ryb znalazły się też np. takie specjały jak śledź w sosie curry - ze śmietaną, curry i mieszanką ziół: majeranku czy ziół prowansalskich; a także pasztet rybny; śledź z cebulką i pomidorami czy migdałowy sandacz. Konkurs organizowały Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Agencja Rynku Rolnego w Opolu oraz Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna. Ma on na celu propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycyjnych potrawach z ryb w Polsce i Czechach.

Prócz tego w ramach niemodlińskiego Święta Karpia wręczono też Grand Prix XII Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego Karpik 2014 organizowanego przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie. Zdobył je - podobnie jak w 2013 roku - artysta-plastyk ze Zduńskiej Woli Zbigniew Woźniak za pracę przedstawiającą ukryte za drzewami ryby kpiące z wędkarza, który próbuje je złowić w pobliskim stawie.

Konkurs na rysunek satyryczny organizowany jest w Niemodlinie od 12 lat. W tym roku nadesłano na niego 321 prac z 43 krajów.

Czytaj więcej w Platine.pl
Aromatyczna zupa kokosowa - idealny przepis dla...
Jednym z pomysłów na pożywną zupę, którą spokojnie mogą spożywać alergicy jest łatwa w przygotowaniu zupa kokosowa.
Polski specjał w każdym zakątku Europy
Przesłanie smakołyku w najdalszy zakątek Europy deklarują organizatorzy sprzedaży słynnych rogali świętomarcińskich.
Oddał gwiazdki Michelina. "Nie miały wartości"
Dla Marco Pierre White'a, słynnego szefa kuchni, gotowanie to coś więcej niż trofea.

/ PAP Lifestyle | 14.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie