/ PAP Lifestyle | 22.08.2014

Koniec smartfonów na koncertach? To szkodzi

Koniec smartfonów na koncertach? To szkodzi
[fot: theqspeaks/CC/Flickr]

Piosenkarka Kate Bush zaapelowała do fanów, by nie przychodzili na jej koncert z iPhonem ani iPadem, lub innymi gadżetami multimedialnymi, by spędzić czas na bezmyślnym gapieniu się w ekran, nagrywaniu jej lub robieniu zdjęć.

Znana z przeboju Wichrowe Wzgórza 55-letnia Bush, która zakończyła publiczne występy w wieku niespełna 20 lat w 1979 r., gdy telefonia komórkowa ledwie raczkowała, wystąpi publiczne w londyńskiej sali koncertowej Hammersmith Apollo po raz pierwszy po ponad trzydziestoletniej przerwie.

Bilety na 22 koncerty zapowiedziane na sierpień i wrzesień sprzedały się w 15 minut.

Wokalistka napisała na swym portalu, że przygotowuje się do jesiennych występów, specjalnie wybrała salę koncertową zapewniającą bardziej osobisty stosunek z widownią i prosi, by jej fani zostawili przenośną elektronikę w domu, bo szkodzi artystycznemu przeżyciu.

Bush nie jest pierwszą artystką, dla której komórki, iPhony i iPady są rosnącym utrapieniem. Roger Daltrey wokalista grupy The Who powiedział ostatnio, że dziwi się tym, którzy przychodzą na koncert, a następnie koncentrują uwagę na kieszonkowej elektronice, a nie na tym, co dzieje się na scenie.

- Żal mi ich. Patrzą na życie przez pryzmat tego, co wyświetla im się na ekranie, niezdolni włączyć się w to, co dzieje się wokół nich. To rzeczywiście dziwaczne - powiedział.

Inną drażliwą sprawą jest nagrywanie na przenośnych urządzeniach elektronicznych fragmentów utworów, co jest kradzieżą praw autorskich. Islandzka piosenkarka Bjork przed występem za pośrednictwem konferansjera zwróciła się do widowni, by tego nie robiła.

W czerwcu 2013 r. polski pianista Krystian Zimerman przerwał koncert w Essen w Nadrenii Północnej-Westfalii, by zaprotestować przeciwko nagrywaniu jego koncertu na smartfonie przez jednego z melomanów. Artysta sądzi, że publikowanie muzyki na YouTube niszczy ją.

Koncentracja wrażliwej artystycznej duszy i smartfony nie idą w parze. Czemu nie ma co się dziwić, bo muzyka łączy ludzi, a technologia ich dzieli.

Czytaj więcej w Platine.pl
Michael Buble z jedynym koncertem w Polsce. Wystąpi w Krakowie
Muzyk słynie z widowiskowych występów na żywo. W ramach ostatniej trasy zagrał ponad osiemdziesiąt koncertów w Stanach, a na całym świecie zobaczyło go ponad dwa miliony osób.
Andrea Bocelli wystąpi w Polsce
Znany na całym świecie artysta operowy śpiewał przed królami i prezydentami.
Wojciech Gąssowski jak Mick Jagger
Wbrew pozorom te dwie legendy estrady całkiem sporo łączy.

/ PAP Lifestyle | 22.08.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie