/ PAP Lifestyle | 18.12.2014

Łączą świętowanie ze szczytnym celem

Łączą świętowanie ze szczytnym celem
[fot: Stephen Woods / Flickr (CC BY 2.0)]

Jasełka, mikołajki, opłatki, wspólne śpiewanie kolęd, okolicznościowe zabawy i inne występy artystyczne, a także specjalne dekoracje w sklepach znaczą okres świąteczny Polonii nowojorskiej. Towarzyszą temu wydarzenia o charakterze charytatywnym.

Chociaż nie z taką pompą jak w Rockefeller Center na Manhattanie, także Polacy w Nowym Jorku zapalili uroczyście swoją choinkę. Zdobi ona na Greenpoincie największą polonijną instytucję społeczno-kulturalną w mieście, Centrum Polsko-Słowiańskie. Podczas uroczystości dzieci śpiewały kolędy i dostały od organizacji prezenty.

Na coroczny bal mikołajkowy wzbogacony kolędami oraz atrakcjami jak żonglerka i połykanie ognia w sali przy kościele św. Macieja w Ridgewood przyszło 180 dzieci z rodzicami. Zaprosiła ich Fundacja Uśmiech Dziecka. Od 15 lat wspomaga ona najmłodszych Polonusów, a także dzieci w Polsce. Impreza była okazją do zaangażowania kolejnych wolontariuszy w szlachetna misję.

Fundacja wspólnie z Polsko-Słowiańską Unią Kredytową zgromadziła w akcji Świąteczny Uśmiech Dziecka, która potrwa do 10 stycznia już prawie 80,000 dolarów. Pieniądze pójdą na pomoc dzieciom polonijnym, a także na hospicja w Białymstoku, Krakowie i Rzeszowie. Polacy z klubu motocyklowego Unknown Biker's MC otworzyli wrota swojej siedziby na Greenpoincie dzieciom chorym, niepełnosprawnym i pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Podczas zabawy św. Mikołaj obdarował je prezentami.

Opłatek biznesmenów z Pulaski Association of Business and Professional Men stał się okazją nie tylko do wspólnego kolędowania. Uzdolnieni i aktywni polonijni studenci otrzymali przyznane przez organizację stypendia. Polonia nie zapomina także o polskich bezdomnych. Ugrupowanie wolontariuszy z St. Antony Homless SOS zaprasza je na wspólny wieczór wigilijny.

Jak tradycja każe gry, zabawy, kolędy wykonywanie ozdób choinkowych i oczywiście Święty Mikołaj przyciągnęły polonijne dzieci do Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie. Na popołudnie z Mikołajem zaprosiło je Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Nauczycieli, a także instruktorki harcerskie.

Czytaj w Platine.pl
Oto jedna z najdroższych choinek we Włoszech
Na okazałym drzewku w luksusowej Galerii Vittorio Emanuele II rozbłyska 36 tysięcy lampek.
Jeśli wigilijna kolacja, to tylko przy dobrym winie
To nie tylko podstawowy napój na świątecznym stole w Portugalii, ale również popularny prezent pod choinkę.
Wiemy, ile Polacy wydadzą na święta. To rekord
Najchętniej pod choinkę kupujemy książki. Sami też chcemy je dostawać.

/ PAP Lifestyle | 18.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie