Sylwia Wysocka / PAP Lifestyle | 15.09.2014

Osobliwe smaki lodów: słonina, wędlina...

Lody o smaku wędliny wygrały mistrzostwa Europy
[fot: Andreas Ivarsson/Flickr.com/CC 2.0 ]

Lody o smaku wędliny wygrały mistrzostwa Europy

fot: Andreas Ivarsson/Flickr.com/CC 2.0

Lody o smaku wędliny i białego wina zostały uznane za najlepsze w Europie. Przygotowano je w lodziarni koło Werony, która wygrała mistrzostwa kontynentu we Florencji, uważanej za kolebkę tego zimnego przysmaku.

Autorką zwycięskich lodów jest Giovanna Bonazzi, mistrzyni sztuki ich produkcji z lodziarni z rejonu Valpolicella, znanego na świecie obszaru produkcji wina w Wenecji Euganejskiej. Podstawę jej zimnego deseru stanowi pochodzące stamtąd białe wino Recioto oraz wędlina, z której rejon ten także słynie. Złota medalistka europejskich mistrzostw wyjaśniła, że właśnie w ten sposób postanowiła uczcić znane produkty jej rodzinnych stron.

Z przysmakiem z Valpolicelli przegrały we Florencji powstałe w tym mieście lody o nazwie Dawid, dedykowane tamtejszemu arcydziełu Michała Anioła. Mają one smak mleczno-waniliowy i polane są sosem z jagód; jego smugi przywołują marmur rzeźby i odwołują się zarazem do koloru tego miasta: fioletu.

Lody oceniało zarówno profesjonalne jury, jak i miłośnicy tego przysmaku, przybyli na finał wielkiego konkursu, którego 13 etapów odbyło się w miastach Włoch i kilku innych krajów europejskich.

Florencja od wieków uważana jest za kolebkę lodów. To tam w 1559 roku wszechstronnie uzdolniony artysta Bernardo Buontalenti, pracujący na dworze Medyceuszy jako malarz, rzeźbiarz i zarazem organizator przyjęć, zaskoczył uczestników uczty wyśmienitym i nieznanym wcześniej deserem. Przygotowano go z zamrożonego kremu z mleka, miodu, żółtek, z dodatkiem wina, bergamotki, cytryn i pomarańczy.

Ostatnio twórcy lodów zaskakują coraz odważniejszymi eksperymentami. Największą osobliwością tego lata we Włoszech były lody o smaku słoniny z Toskanii.

Czytaj więcej w Platine.pl
Odkryli najlepszy ser do pizzy. Włosi: znamy
Pizzę doskonałą można zjeść wyłącznie z mozzarellą, bo tylko ona doskonale się ciągnie, łączy się perfekcyjnie ze wszystkimi dodatkami, nadaje całości idealny zapach i kruchość
Lody porzeczkowe. Zobacz szybki przepis
Wystarczy zaledwie kilka składników, by przygotować pyszny deser.
Jedzenie z drewna. Nowy trend
Projektant Bogdan Biały przekonuje, że dobry posiłek może smakować jeszcze lepiej, kiedy poda się go na designerskim talerzu.
PAP

Sylwia Wysocka / PAP Lifestyle | 15.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie