Rozmawiała Agnieszka Libudzka / Money.pl | 19.01.2015

Balcerowicz jest fanem kryminałów i... żurku

Lubi kryminały i... żurek. Tego nie wiesz o Balcerowiczu
[fot: PAP/Marcin Obara ]

Jestem pracoholikiem, moje hobby to praca i na odwrót, a gdy już jestem na urlopie to na pewno nie oddaję się kontemplacji - pływam, czytam kryminały a czasem nawet przyrządzę coś w kuchni na przykład kurczaka w przyprawach - powiedział prof. Leszek Balcerowicz - Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Woli Pan wypoczynek bierny czy aktywny? Pływanie czy leżenie na plaży?

Leszek Balcerowicz: Na pewno podczas urlopu nie oddaję się kontemplacji. Wypoczywam wówczas, gdy coś aktywnie robię, kiedy się ruszam. Lubię pływać we w miarę ciepłym morzu. Więc nad Bałtyk wyjeżdżamy z żoną tylko latem, staramy się także raz w roku wyjechać nad ciepłe morze i tak jak wielu Polaków wybieramy kierunki południowe np. Wyspy Kanaryjskie.

Jakie książki Pan czyta podczas urlopu?

Lubię czytać kryminały w różnych językach, oglądam także filmy z kryminalną fabułą, czytam też sporo książek historycznych, ta dziedzina bardzo mnie interesuje. Lubię filozofię, zwłaszcza filozofię analityczną. Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że to co robię, czyli moja praca jest jednocześnie moim hobby można więc powiedzieć, że jestem pracoholikiem, bo pracoholik to jest człowiek dla którego hobby to praca a praca to hobby.

A takie zajęcia jak koszenie trawnika, ogrodnictwo czy gotowanie, pociąga to Pana?

Nie zajmuje się pielęgnowaniem trawnika, łowieniem ryb, gotowaniem czy grillowaniem. Tu mam bardzo poważne braki. Choć zdarza się, że gdy jesteśmy na urlopie z żoną, to ja przejmuję gotowanie, ale przyznaję, że w małym zakresie. Na przykład przyrządzam kurczaka w różnych formach, to jest zresztą moje ulubione danie, także najłatwiejsze w przygotowaniu. Wymyślam wtedy różne wariacje, np. kombinuję z różnymi przyprawami ziołowymi. Poza tym przygotowuję śniadania.

Czy to jest tradycyjna jajecznica?

Śniadania przygotowuję z tego co jest w lodówce. Nie są to jakieś wykwintne dania, dobrze wychodzą mi kanapki. Poza tym, jeśli mowa o kuchni i jedzeniu, i smakowaniu dobrych potraw, to jest teraz tyle możliwości, by wyjść i zjeść coś dobrego w restauracjach, że z żoną korzystamy z tego.

A Pana ulubione dania?

Poza kurczakiem także placki ziemniaczane, fasolka po bretońsku. Generalnie bardzo lubię zupy, to jest ta część polskiej kuchni, która mi bardzo odpowiada: żurek, zupa fasolowa, rosół.

Czytaj więcej w platine.pl
Znany aktor w nietypowej roli. Zobacz
Znany aktor występuje w dubbingu najnowszych przygód Paddingtona.
Polska medalistka uczyła się od dziadka
Zobacz, jakie ma rady dla początkujących w tym sporcie.
Marian Opania z natury jest wulkanem, ale...
Aktor zdradził, jak w młodości chciał dodać sobie kilka centymetrów wzrostu.

Rozmawiała Agnieszka Libudzka / Money.pl | 19.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie