Rozmawiała Paulina Persa / PAP Lifestyle | 31.12.2014

Polska medalistka uczyła się od dziadka

Łyżwiarka Luiza Złotkowska zaczynała pod okiem dziadka
[fot: PAP/EPA]

- To jest sport dla każdego - zachęca łyżwiarka Luiza Złotkowska. Dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich podpowiada, jak szybko nauczyć się jeździć i tłumaczy, dlaczego na łyżwach najtrudniej jest się zatrzymać.

Jakie korzyści płyną z jazdy na łyżwach?

Luiza Złotkowska: Przede wszystkim zdrowe ciało, a wiadomo - w zdrowym ciele zdrowy duch. Myślę, że łyżwiarstwo jest fajnym zimowym sportem, który można uprawiać wszędzie - nie potrzeba wyjeżdżać w góry, można je uprawiać nawet w centrum Warszawy. Łyżwiarstwo to przede wszystkim praca nóg, więc bardzo wzmacnia właśnie nogi i pośladki.

Jakie dodatkowe umiejętności przydają się do jazdy na łyżwach?

Pomocne będą wszystkie sporty związane z rozwojem mięśni nóg, tj. bieganie czy jazda na rowerze - tak naprawdę bardzo dużo jazdy na rowerze, siłownia oraz jazda na rolkach. Myślę, że jeżeli ktoś potrafi jeździć LUIZA ZŁOTKOWSKA
Polska łyżwiarka szybka, brązowa medalistka igrzysk w Vancouver i srebrna medalistka igrzysk w Soczi. Trzykrotna medalistka zimowej uniwersjady w Harbinie. Rekordzistka Polski na dystansie 5 km. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. Urodziła się 25 maja 1986 roku w Warszawie.na rolkach, to bez problemu w szybkim czasie przesiądzie się na łyżwy. Generalnie taka ogólna koordynacja bardzo się przyda. W zasadzie, jeżeli ktoś ma wytrzymałe kolana i nadgarstki, to myślę, że po pierwszych paru upadkach jest w stanie poruszać się już do przodu i jechać.

Co jest najtrudniejsze w jeżdżeniu na łyżwach?

Z mojego punktu widzenia najtrudniejsze są zakręty, które pokonuję jednak z dużą prędkością. Natomiast dla jazdy początkującej myślę, że będzie to hamowanie, bo rozpędzić się chyba każdy będzie potrafił. Jest kilka technik hamowania - można się ich bardzo szybko nauczyć. Oczywiście podejrzewam, że pierwsze próby hamowania będą jednak na tyłku, ale tyłek nie szklanka, więc każdy to jakoś przeżyje.

Czy do nauki jazdy na łyżwach potrzebny jest instruktor, czy samemu można opanować podstawową technikę?

Swoje pierwsze kroki na łyżwach stawiałam na zamarzniętym jeziorze pod okiem dziadka, więc jak najbardziej nie jest do tego potrzebny żaden wykwalifikowany specjalista. Później oczywiście można korzystać z doświadczenia instruktorów, jeżeli ktoś chce doskonalić swoją jazdę. Jednak do pierwszych kroków wystarczy para łyżew i trochę lodu.

Zobacz wywiad z Luizą Złotkowską:

 

Jak zachęciłaby pani początkujących łyżwiarzy?

Wydaje mi się, że jest to najbardziej dostępna dyscyplina sportu zimą. Nie trzeba naprawdę wyjeżdżać daleko - lodowiska są już teraz na każdym osiedlu i w każdym mieście. Więc proszę brać łyżwy i odrywać się od tego stołu świątecznego, od telewizora, od gier komputerowych i w wolnym czasie korzystać ze świeżego powietrza.

Jakie ma pani rady dla początkujących łyżwiarzy?

Przede wszystkim trzeba dobrać sobie dobre łyżwy w odpowiednim rozmiarze, żeby nie były za małe oraz żeby nie uciskały palców. Łyżwy wiążemy bardzo mocno, tak żeby kostka była stabilna w bucie. Pierwsze kroki i radziłabym robić jednak przy bandzie, żeby móc się czegoś przytrzymać. Później w miarę możliwości oddalamy się od bandy i poruszamy się coraz szybciej. Nie jest to naprawdę ciężki sport, jeżeli chodzi o rekreację. Wiadomo, że do osiągania takich prędkości, jakie my osiągamy w łyżwiarstwie szybkim trzeba wielu lat profesjonalnego treningu, ale łyżwiarstwo dla przyjemności według mnie jest sportem dla każdego i każdemu to polecam.

Czytaj więcej w Platine.pl
W tym sporcie można dostać zieloną kartkę
Polska reprezentacja i drużyny klubowe regularnie zdobywają medale.
Zdrowa i dla każdego? Fakty i mity na temat jogi
Zaletą jogi, co docenią szczególnie panie, jest to, że nie tylko pozwala spalić zbędne kilogramy, ale również wysmukla ciało.
Wyścigi wielbłądów zobaczysz także w Europie
Dosiadają ich nie tylko dżokeje, ale również specjalnie zaprojektowane... roboty. Są one małe i lekkie, sterowane zdalnie przez jeźdźców.

Rozmawiała Paulina Persa / PAP Lifestyle | 31.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie