Rozmawiał Andrzej Grabarczuk / PAP Lifestyle | 30.05.2014

Ogród to nie miejsce na grilla

Małgorzata Rozenek uważa, że ogród to nie miejsce na grilla
[fot: Lukasz Kalinowski/EAST NEWS]

Perfekcyjna Pani Domu, czyli Małgorzata Rozenek, zainteresowanie zielenią przejęła od swojej mamy, a jej ulubionym kwiatem jest hortensja. W swojej kolejnej książce dzieli się kilkoma poradami na stworzenie pięknego ogrodu.

Skąd wzięła się u Pani ogrodnicza pasja?

Małgorzata Rozenek: Zainteresowanie ogrodem przejęłam od mojej mamy. Dla niej ogród jest największą pasją życia. Uwielbia zajmować się zielenią, bardzo dużo czasu spędza przed domem. Ma bardzo głęboką wiedzę na temat ogrodnictwa.

Jaki styl ogrodu Pani preferuje?

W ogrodzie lubię minimalizm. W moich ogrodach nigdy nie było dużo kolorów. Projektując ogród zawsze myślę o pracy, którą trzeba włożyć w jego utrzymanie, więc - minimum pracy, maksimum satysfakcji.

Jakich roślin nie mogłoby zabraknąć w Pani wymarzonym ogrodzie?

Na pewno hortensji. Uwielbiam je, to mój ulubiony kwiat ogrodowy. Hortensje są dosyć wymagające. Niestety te, które kupujemy w donicach mają problem z przetrwaniem zimy. Bardzo lubię też magnolie. Mam takie drzewko u siebie w ogrodzie. Jaka szkoda, że kwitnie tak krótko. Oprócz tego, jestem ogromną fanką iglaków, bo pięknie wyglądają o każdej porze roku.

Czy w ostatnich latach w polskich ogrodach oraz na tarasach i balkonach zauważyła Pani jakieś zmiany?

 

Kiedyś było bardzo klasycznie. Królowały np. pelargonie. Teraz zwracamy się w stronę minimalizmu. To, że coraz więcej osób sadzi rośliny, które można później zjeść, cieszy mnie najbardziej. Sama hoduję w kuchni zioła.

 

Czym, poza roślinami, jest dla Pani ogród?

Ogród to miejsce odpoczynku. Tu się relaksujemy, tu spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Uważam, że ogród nie jest tylko po to, żeby zrobić w nim grill.

Pisząc książkę Perfekcyjna pani domu. Poradnik, miała już Pani pomysł na kolejną, tym razem o ogrodach?

Tak. Pierwszy poradnik dotyczył prowadzenia domu, a naturalnym przedłużeniem domu są właśnie balkon, taras i ogród. Trudno byłoby to wszystko zmieścić w jednej książce, dlatego zdecydowałam się na dwie osobne książki.

Do kogo adresowana jest ta książka?

To książka dla zapracowanych osób, które interesują się ogrodnictwem i generalnie tym, jak wygląda przestrzeń wokół nich. Myślałam o ludziach, którzy przy minimum wysiłku i nakładów finansowych chcieliby osiągnąć maksymalny efekt. Książka powinna zadowolić tych, którzy zamiast skomplikowanej pozycji z zakresu ogrodnictwa, oczekują prostych rad.

Małgorzata Rozenek
Prezenterka telewizyjna, prawnik, od 2012 roku gospodyni programu Perfekcyjna Pani Domu, emitowanego na kanale TVN. W 2013 została jurorką reality show TVN Bitwa o dom. Autorka książek Perfekcyjna Pani Domu. Poradnik i Perfekcyjny ogród. Poradnik (w sprzedaży od 14 maja). Ma 36 lat, dwóch synów, 8-letniego Stanisława i 4-letniego Tadeusza.
Czytaj więcej w Platine.pl
Bukiet ślubny tylko z polnych kwiatów
Poznaj florystyczne trendy w tegorocznym sezonie.
O dress code dbamy tylko w poniedziałek?
Poniedziałek to dzień, kiedy kobiety w pracy prezentują się najbardziej elegancko.
"Pomidorówka może być wykwintna"
Producentka telewizyjna zdradza tajniki swojej kuchni.

Rozmawiał Andrzej Grabarczuk / PAP Lifestyle | 30.05.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie