/ PAP Lifestyle | 17.02.2014

Marcin Dorociński zajął się ratowaniem rysiów

Marcin Dorociński zajął się ratowaniem rysiów
[fot: PAP/Tomasz Gzell ]

Marcin Dorociński, gwiazdor rodzimego kina, został ambasadorem kampanii WWF na rzecz ochrony rysiów nizinnych. Celem akcji, której hasło to Ratuj rysie, jest zwrócenie uwagi na spadek populacji tych zwierząt w Polsce.

- Akcja jest ważna, bo sprawa jest poważna. Rysiom nizinnym grozi wyginięcie. Nasz kraj się rozwija, powstaje coraz więcej dróg, które jednak przecinają rysiom ich teren zamieszkania. Dobrze, że drogi powstają, ale ważne, by budować je świadomie, czyli chociażby z przejściami dla zwierząt. Rysiów nizinnych pozostało naprawdę niewiele, ale jest szansa na zwiększenie ich populacji dzięki akcjom WWF Polska poprzez metody odtwarzania populacji - "born to be free", czyli wypuszczaniu do środowiska młodych urodzonych w niewoli oraz metodą "wild to wild", czyli odławiania rysi w środowisku naturalnym np. w Estonii i wypuszczania w Polsce - mówił dziś Dorociński.

Aktor zachęcał do wsparcia kampanii, także poprzez przekazanie jednego procenta z podatku. - To jedna z najprostszych metod pomocy, z której również sam korzystam. Sprawa jest poważna, rysie mogą wyginąć, a szkoda by było, nie tylko, dlatego, że to sympatyczne i piękne zwierzę, ale także bardzo potrzebne. Kiedy komuś dzieje się źle, to trzeba pomóc, do czego zachęcam wszystkich - podsumował ambasador kampanii.

Jak wyjaśniał Stefan Jakimiuk z WWF Polska, ryś jest samotnikiem, który jednak tworzy pewne społeczności ograniczone dostępnością środowiska. W związku z tym rysie występują tam, gdzie są duże lasy zasobne w bazę pokarmową. - Najmniejsza społeczność rysiów musi się składać przynajmniej z kilkunastu-kilkudziesięciu osobników, które potrzebują do życia lasu wielkości co najmniej 100 tys. ha. Ale by ta społeczność przeżyła musi się kontaktować z innymi grupami. Dlatego tak trudno chronić rysie, ponieważ zagrożeniem dla nich jest np. infrastruktura drogowa, która odcina poszczególne społeczności - mówił Jakimiuk.

Szacuje się, że w całej Polsce żyje w sumie ok. 200 rysiów. - Ubiegłoroczna akcja tropienia rysiów w północno-wschodniej Polsce pokazała, że ich populacja w tym rejonie oceniana na 60-70 osobników, może wynosić jedynie około 40 zwierząt. Nie możemy dopuścić, by rysie, które jeszcze występują, znikły z polskich nizin. WWF stara się odtworzyć jedną lub jeśli się uda dwie z takich społeczności rysiów na Mazurach. Planujemy także "Plan Ochrony Północnego Korytarza Ekologicznego", który ma na celu stworzenie wytycznych, by te małe społeczności rysiów nie zostały podzielone, by mogły się kontaktować - powiedział przedstawiciel WWF Polska.

Czytaj w Platine.pl
Nowy lokator w Białym Domu
Prezydent wziął sobie do serca słowa przypisywane Harry'emu Trumanowi: Jeśli chcesz mieć w Waszyngtonie przyjaciela, weź sobie psa.
Hotel, spa i taksówki. Wszystko dla czworonogów
Coraz powszechniejsze stają się również salony fryzjerskie, terapie odchudzające, a nawet taksówki dla czworonogów.
Wyjątkowy projekt polskich artystów
W projekcie wzięli udział między innymi Beata Tyszkiewicz, Grażyna Szapołowska, Łukasz Garlicki, Wojciech Mecwaldowski, Hanna Banaszak, Damian Aleksander, Małgorzata Niemen i Karol Strasburger.

/ PAP Lifestyle | 17.02.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie