/ PAP Lifestyle | 31.10.2014

Chciał być księdzem, robi nagie zdjęcia

Mario Testino chciał być księdzem, robi zdjęcia nagim modelkom
[fot: PAP/EPA]

Sławy, które chcą powiesić na ścianie elegancki własny portret, proszą o zdjęcia właśnie jego. Fotograf, któremu zgodziła się pozować Anna Wintour, a swoją karierę zawdzięcza Gisele Bundchen, skończył wczoraj 60 lat.

Dorastał w Limie. Dziecięce plany o byciu księdzem porzucił na rzecz ekonomii na Lima University. Tam szokował swoimi kwiecistymi koszulami i butami na platformie. Kontrowersyjny wizerunek towarzyszył mu również w Londynie, gdzie w 1976 roku rozpoczął studia fotograficzne.

Biedny student z Limy mieszkający na gołej szpitalnej podłodze, zaczął zastanawiać się nad karierą kelnera. Aby zostać bardziej zauważonym, zafarbował swoje włosy na różowo.

- Myślę, że udowodniłem wielu kobietom, że nie poświęcę ich piękna, żeby zrobić mocne, kontrowersyjne zdjęcia. Ja wolę wywoływać w ludziach dobre samopoczucie. Staram się ukazywać kobiety w chwilach szczęścia. To wtedy wyglądają najpiękniej - zdradza sekrety swojej sztuki Testino.


Testino z Kate Moss, zdjęcie z 2007 roku
fot. Jorge Barrios/public domain
Przyznaje, że tajemnica jego pracy opiera się na tym, że w połowie jest psychologiem, a w połowie magikiem. Zdradza również, że przegląda wcześniejsze zdjęcia portretowe zrobione jego modelkom, aby przekonać się co mogą jeszcze odsłonić, a czego nie udało się z nich wydobyć innym fotografom.

Redaktor naczelna Vogue Anna Wintour podkreśla jego umiłowanie do kobiecego piękna. - Testino zawsze powtarza: im częściej fotografuję kobiety, tym mniej chodzi o transformację. Kobiety są piękne. Jedyne, co się liczy, to wydobycie tego piękna - mówi.

- Będzie śpiewał, tańczył, flirtował - wszystko po to, aby zrobić dobre zdjęcie wspomina Wintour. Warto dodać, że zawsze stoi na straży perfekcyjnego wizerunku osób, które fotografuje, dlatego też wielu bohaterów jego zdjęć przyjaźni się z nim.

- Bardzo cenię sobie przyjaźń, uważam, że każdy powinien mieć wokół siebie osoby, które zasługują na to, aby poświęcić im swój czas i uwagę. Już dawno dostrzegłem tę potrzebę. Szczególnie pracując w przemyśle modowym. Musisz mieć obok siebie osoby, które będą trzymać cię za rękę, ale również takie, które zamiast rozpływać się nad twoim talentem będą potrafiły konstruktywnie cię skrytykować. Bo na koniec dnia zdecydowanie bardziej potrzebujesz osób, które będą cię pchać do przodu i mobilizować do tego, aby robić coraz lepsze zdjęcia - przyznaje.

Choć w oczach wielu uznawany jest za perfekcjonistę, a jego zdjęcia wpisały się do kanonu fotografii modowej, sam przyznaje, że nigdy nie zrobił zdjęcia idealnego.

- Fotografia to nie aparaty, oświetlenie. W fotografii przede wszystkim chodzi o uchwycenie piękna i dostrzeżenie, że do zrobienia zdjęcia nie trzeba nic więcej - podkreśla fotograf. W odnajdywaniu kobiecego piękna nie boi się jednak odważnych aktów.

Testino ma na swoim koncie słynne okładki do takich magazynów jak Vogue, V czy Vanity Fair. Jego najbardziej znaną modelką była księżna Diana, która pozowała wraz ze swoimi synami, ale nie brakowało też w jego pracowniach gwiazd show-biznesu jak Kim Basinger, Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow, Julia Roberts, Meg Ryan, Madonna, Janet Jackson i Lady Gaga.

Czytaj w Platine.pl
Kreator mody napisał książkę kucharską
Valentino ma słabość do dobrze udekorowanego stołu i wykwintnego jedzenia.
Świat mody żegna Oscara de la Renta
"Zawsze spoglądaj naprzód, jesteś tak dobry jak twoja ostatnia kolekcja" - mawiał jednen z najwybitniejszych kreatorów, który odszedł w wieku 82 lat.
Wyjątkowi goście na forum sztuki i mody

/ PAP Lifestyle | 31.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie