/ PAP Lifestyle | 25.12.2014

Meble zza więziennych murów? To jest modne

Meble zza więziennych murów? Tego poszukują designerzy
[fot: wiithaa/CC BY 2.0/flickr]

Mieszkańcy Portugalii coraz bardziej cenią meble i wyposażenie kuchenne powstałe na bazie zużytych materiałów. Towary z recyklingu wabią szczególnie młodych konsumentów z dużych miast.

Rosnącą popularność mebli i akcesoriów kuchennych powstałych z odpadków i zepsutych urządzeń jest na zachodnim krańcu Europy stymulowana przez modę na zdrowy styl życia, zgodny z naturą. Ponoszone z tego powodu przez nabywców oryginalnych towarów koszty są często kwestią drugorzędną.

Trzydziestoletnia Lucia Pedrosa z Lizbony od kilku lat nie kupuje nowych mebli i dekoracji do swojego trzypokojowego apartamentu w dzielnicy Benfica. Korzysta z pomocy designerów, aby dać nowy wystrój swemu mieszkaniu.

- Mam świadomość, że każdy zakup mebla czy wyposażenia kuchennego to nie tyle zbędny wydatek, co dokładanie ręki do zużywania kolejnych surowców i niszczenia środowiska naturalnego. Wolę zapłacić nieco więcej, by cieszyć się meblem, do którego jestem już przywiązana, a jednocześnie odnowić go w modny sposób - wyjaśnia Lucia Pedrosa.

Mieszkanka portugalskiej stolicy dodaje, że w ostatnich tygodniach z pomocą specjalisty od wzornictwa odrestaurowała kuchenne zasłony, a także stolik w salonie. - Z naturalnego koloru drewna został on przemalowany na biało i wzbogacony o szklany blat -powiedziała.

Popularność remontowanych na bazie odpadków mebli kuchennych wykorzystuje grupa bezrobotnych lizbończyków zatrudnionych w ramach projektu Remix. Realizowany jest on przez stowarzyszenie charytatywne Entremundos.

Zaangażowany w koncept designer Pedro Oliveira ujawnił, że z Remiksem współpracują już liczni artyści z Lizbony, przekazując swoje projekty do realizacji. Wśród nich największym popytem cieszą się obecnie na rynku wózki do serwowania herbaty i deserów. Ten oryginalny mebel, wyprodukowany m.in. z drewnianych odpadków, zepsutych kół rowerowych oraz wieszaków, poszukiwany jest już nawet przez zagranicznych nabywców.

- Wózek zaprojektowany przez Joanę Cabrita został wyróżniony przez kulturalną Fundację Serralves w ramach konkursu na najlepszy oryginalny projekt wykonany w Portugalii. Będzie on reprezentował nasz kraj na ekspozycji w Pekinie - poinformował Pedro Oliveira.

Moda na wyrabianie użytecznych przedmiotów ze zużytych materiałów dotarła już nawet za więzienne mury. Przed rokiem w więzieniu Santa Cruz do Bispo w Matosinhos koło Porto grupa kilkunastu osadzonych kobiet zainicjowała produkcję niewielkich mebli z odpadków. Tworzone są z nich m.in. stołki, stoliki, a także podstawki pod kwiaty i lampki nocne.

Czytaj więcej w Platine.pl
Urzędnicy robią meble z filcu
Poduszki kosztują ok. 500 zł, pufy dwa razy więcej, a cena foteli przekracza 3 tys.
Niezwykły festiwal świateł w Amsterdamie
Na gigantyczną wystawę składają się rzeźby i instalacje artystów z całego świata.
Nie uwierzysz jakie meble kupują na Zachodzie
Projekty, które obecnie modne są w Niemczech i we Francji w Polsce będą popularne za rok.

/ PAP Lifestyle | 25.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie