/ PAP Lifestyle | 20.12.2014

Moda inspirowana "latającym" malarzem

Moda inspirowana artystą, który maluje podwieszony na linie
[fot: PAP/Stach Leszczyński ]

Szykując te stroje myślałam o Jamesie Narsie, malarzu, którego uwielbiam. Dzięki unikalnej technice potrafi on w swoich pracach uzyskać efekt trójwymiarowości, coś przypominającego fale - tłumaczy projektantka Joanna Przetakiewicz.

Założycielka marki modowej La Mania w tym tygodniu przedstawiła swoją najnowszą kolekcję. To był największy pokaz, jaki stworzyliśmy do tej pory - zapewniała.

James Nares, który zainspirował polską projektantkę to 61-letni Brytyjczyk związany z Nowym Jorkiem. Słynie z obrazów malowanych jednym pociągnięciem pędzla. Swoje impresje nanosi na duże płótna. Maluje, unosząc się, przymocowany do liny. Wielka moda korzystała już nie raz z jego pomysłów. Na przykład w 2012 r. Nares zaprojektował dla marki Coach linię torebek.


Wystawa obrazów Jamesa Narsa, fot. Mark Lennox / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Na ścianach hali Soho Factory w Warszawie, która była areną pokazu, wisiały ekrany przedstawiające animację z rozlewającą się farbą. Z kolei przy tablicy, zza której wychodziły modelki, stały dwie ogromne ramy udekorowane długim, białym pasmem materiału. Białe były też wybieg i przestrzeń wokół niego.

To właśnie biel w największym stopniu definiowała kolekcję La Manii. Na drugim miejscu znalazła się czerń. W drugiej części pokazu w oczy rzucały się ponadto cukierkowe kreacje. Dominowała jednak monochromatyczność. Przetakiewicz postawiła na luźne fasony. Szyku sukniom dodawały peleryny oraz nietypowe konstrukcje na plecach, które przypominały charakterystyczne fale z obrazów Narsa. Innym mocnym akcentem były złote aplikacje, imitujące kształty z prac wspomnianego artysty.

Stroje z premierowej kolekcji miały na sobie niektóre z gwiazd zaproszonych na pokaz. Kreacje La Manii przyodziały Anja Rubik, Anna Lewandowska i Hanna Lis.

Zobacz fragment pokazu:

Nie wszyscy jednak byli zachwyceni pokazem. - Nie ma wątpliwości co do jakości konstrukcji, wykonania. Obawiam się jednak, że nie zobaczyłem niczego nowatorskiego. Absolutnie kolekcja podtrzymuje dotychczas ustalone DNA marki - stwierdził Oscar Dąbkowski, stylista i autor bloga modowego Redefinition.

Czytaj w Platine.pl
Gold Fashion Night Cracow
07 grudnia 2014 roku to data rozpoczynająca cykl luksusowych wydarzeń, pierwszych tego typu w historii miasta królów polskich. Gold Fashion Night to pokaz stylizacji biznesowych połączony z występami artystycznymi.
Polskie modelki jak rosyjscy wojskowi
Pokaz naszej projektantki zakończył prestiżowy Tydzień Mody.
Karl Lagerfeld piętnuje spodnie dresowe i mówi, czego żałuje najbardziej
Jestem czarnym diamentem. Nieoszlifowanym. Czarne diamenty są rzadkie, trudne do cięcia i dlatego niekomercyjne czyli jestem totalną improwizacją - to jedna z wielu myśli projektanta.

/ PAP Lifestyle | 20.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie