/ PAP Lifestyle | 10.12.2014

Motocykle elektryczne zaczną obowiązywać w rywalizacji sportowej?

Motocykle elektryczne zaczną obowiązywać w rywalizacji sportowej?
[fot: PAP/Grzegorz Michałowski]

Organizatorzy wyścigów motocyklowym coraz poważniej zaczynają myśleć o ekologii. Podczas eliminacji mistrzostw świata w SuperEnduro, w Ergo Arenie odbędzie się pokazowy wyścig z udziałem zawodników startujących na dwuśladach o napędzie elektrycznym.

SuperEnduro, to wyścigi motocyklowe organizowane w halach lub na stadionach. Zawodnicy nie tylko ścigają się z innymi, ale także muszą pokonywać przeróżne przeszkody, np. odcinki złożone z dużych kamieni, rowy z wodą. Jednym z najlepszych na świecie w tej konkurencji jest pochodzący z Nowego Targu Tadeusz Błażusiak.

Popularny Taddy zdobył w 2010 roku Puchar Świata, od 2011 jest nieprzerwanie najlepszy w mistrzostwach świata. Jak poinformował organizator zawodów, które odbędą się w Trójmieście 6 grudnia Andrzej Andrzejak istnieje duża szansa, że Błażusiak wyjedzie do prezentacji właśnie na pojeździe, który swoją moc czerpie z baterii zasilanych elektrycznie. W trakcie rywalizacji jeszcze jednak będzie korzystał z klasycznego sprzętu.

- Pewnie dla tego typu motocykli jest miejsce w przyszłości rywalizacji sportowej. Jednak wówczas wyścigi będą wyglądać zupełnie inaczej. Osobiście muszę przyznać, że lubię nowinki techniczne, ale jednak jestem fanem motoryzacji, pojazdów z silnikiem spalinowych - powiedział Błażusiak.

Jedną z głównych różnic (poza rodzajem napędu) między klasycznym motocyklem a tym o napędzie elektrycznym jest brak sprzęgła w tym drugim (jak np. w skuterach o małej pojemności silnika). Dla zawodników jest to problem gdyż operowanie sprzęgłem jest jednym ze sposobów na płynniejsze pokonywanie przeszkód na torze.

- Na początku testów dziwnie się czułam na nowym sprzęcie. Nie spodziewałam się, że aż tyle ewolucji można zrobić na pojeździe o napędzie elektrycznym. To prawda, trzeba się przyzwyczaić do braku sprzęgła. Gdy usłyszałam, że go nie ma od razu pomyślałam, że przyjdzie mi jeździć prawie na skuterze. Tymczasem otrzymałam motocykl z prawdziwego zdarzenia, w którym jednak silnik nie jest spalinowy powiedziała - Ewelina Szkudlarek, która od kilkunastu dni testuje motocykl KTM o napędzie elektrycznym. Na nim ma wystartować podczas pokazowego wyścigu w trakcie sobotnich zawodów.

Czytaj w Platine.pl
W tym sporcie można dostać zieloną kartkę
Polska reprezentacja i drużyny klubowe regularnie zdobywają medale.
Po Bugu możesz pływać kajakiem nawet zimą
Jako rzeka graniczna - oddzielająca Polskę od Ukrainy i Białorusi - przez wiele lat Bug był niedostępny dla turystyki kajakowej.
Gdzie w Warszawie można poćwiczyć na świeżym powietrzu?
Tutaj każdy może poćwiczyć dowolną ilość czasu, bez karnetu i o dowolnej porze - nawet w nocy!

/ PAP Lifestyle | 10.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie