/ PAP Lifestyle | 9.01.2015

Tutaj powstają krzesła dla Maradony

Na portugalskiej prowincji robią krzesła dla Coelho i Maradony
[fot: Fenabel/Youtube.com/PrntScrn]

Krzesła z prowincjonalnego Paredes położonego w północnej Portugalii służą światowej sławy osobistościom. Siedzą na nich między innymi Manuel Barroso, Diego Maradona i Paulo Coelho. Gustuje w nich też włoski biznesmen Luciano Benetton.

Zamieszkała przez ponad 70 tys. mieszkańców gmina Paredes uważana jest nieprzypadkowo za meblarską stolicę Portugalii. Działa w niej bowiem aż 800 zakładów przemysłowych powiązanych z tą branżą.

Choć w większości przypadków lokalne marki mebli nie mówią nic europejskiemu klientowi, to z roku na rok przybywa rynków, na których sprzedawane są produkty z Paredes, w szczególności krzesła.

Jak powiedziała Carla de Almeida, dyrektor kreatywna biura projektowego mebli Toni Grilo, rosnąca popularność krzeseł z Paredes związana jest z licznymi pracami wykonanymi dla znanych na świecie osobistości, głównie artystów, sportowców i polityków.

Z krzeseł wykonanych na specjalne zamówienie korzystają dziś m.in. były szef Komisji Europejskiej Manuel Barroso, były prezydent Brazylii Lula da Silva oraz pochodząca z tego południowoamerykańskiego kraju piosenkarka Maria Bethania. Użytkownikiem mebli z Parede jest również była gwiazda światowego futbolu Diego Maradona, a także pisarze Mia Couto oraz Paulo Coelho.

Zobacz jak powstają krzesła w zakładzie Fenabel:

Producenci mebli z Paredes liczą, że zaplanowana na kwiecień br. inauguracja marki I Do, pod którą oferować będzie swoje wyroby kilka miejscowych zakładów, pomoże w upowszechnieniu krzeseł z tej portugalskiej miejscowości.

- Debiut nowej marki nastąpi podczas targów w Mediolanie. Kolejną imprezą wystawienniczą, na której I Do będzie promowane jest ekspozycja w Miami. Później pojawimy się również w Nowym Jorku - ujawniła Carla de Almeida.

Władze gminy w Paredes są przekonane, że nowa marka pozwoli znaleźć kolejne rynki zbytu dla produktów regionalnych firm i zagrozić włoskim fabrykom i projektantom.

Nasze zakłady meblarskie nie różnią się zbytnio od swojej włoskiej konkurencji. Jesteśmy do nich zbliżeni zarówno pod względem stosowanych technologii, wzornictwa, jak i finalnej jakości wyrobów - podkreśla burmistrz gminy Parede Celso Ferreira.

O wyskiej jakości portugalskich krzeseł świadczy fakt, że korzysta z nich m.in. znany włoski przedsiębiorca Luciano Benetton. Specjalne krzesło o nazwie United Colors for Benetton wykonała dla niego firma CM Cadeiras. Średni koszt oferowanych przez ten zakład krzeseł wynosi 200 euro.

Innymi znanymi fabrykami meblarskimi z portugalskiego Parede są m.in. Fenabel oraz Zagas. Ich krzesła trafiają głównie do Stanow Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Belgii.

Czytaj w Platine.pl
Urzędnicy robią meble z filcu
Poduszki kosztują ok. 500 zł, pufy dwa razy więcej, a cena foteli przekracza 3 tys.
Co 25 minut ktoś na świecie kupuje jego stolik
- Jesteśmy rozdarci między polskim dworkiem, rosyjskim przepychem a skandynawską funkcjonalnością - uważa Tomek Rygalik.
Nie uwierzysz jakie meble kupują na Zachodzie
Projekty, które obecnie modne są w Niemczech i we Francji w Polsce będą popularne za rok.

/ PAP Lifestyle | 9.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie