/ PAP Lifestyle | 14.01.2015

Nadal można grać na fortepianie z czasów Chopina

Nadal można grać na fortepianie z czasów Chopina
[fot: Adrian Grycuk / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)]

Unikatowy fortepian firmy Pleyel można podziwiać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Dodatkowo - co najmniej dwa razy w roku koncertują na nim znani artyści.

- Jest jedynym czynnym artystycznie i w pełni oryginalnym instrumentem tej znanej firmy w Polsce. Muzyka, która z niego płynie jest taka sama, jakiej słuchano, kiedy grał Chopin. Gra się na nim inaczej niż na współczesnych instrumentach; bywa, że wykonawcy różnie reagują - podkreśla dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.

Dodaje, że instrument pamiętający czasy Chopina cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. - Natomiast dla melomanów staramy się dwa razy w roku organizować koncerty. Może dzieje się to niezbyt często, ale brakuje nam pieniędzy na organizowanie koncertów - narzeka dyrektor.

Instrument pochodzi z 1860 r., został wyprodukowany w francuskiej firmie Pleyel. Na takich samych fortepianach grywał Chopin. Jest prawdopodobnie jedynym w pełni oryginalnym instrumentem, który zachował się w Polsce. - Wprawdzie jest poddawany stałej konserwacji, ale nie wymaga poważniejszych napraw. Posiada wszystkie oryginalne części - powiedział dyrektor.

Jego właścicielem jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie; fortepian trafił tam w latach 60. poprzedniego stulecia. Jednak wartość zabytku odkryto w dopiero w połowie lat 90. Przeprowadzone wtedy przez konserwatorów badania potwierdziły jego unikatowy charakter.

Fortepian był wypożyczany m.in. do Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie na galowy koncert z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Utwory Chopina grywali na nim m.in. francuski artysta polskiego pochodzenia Henryk Witkowski oraz Lidia Kozubek. Ta ostatnia nagrała nawet płytę.

Czytaj w Platine.pl
Sylwester na Warmii - bajerowanie i gotowanie brei
Tradycyjne zajęcia mieszkańców w ostatni dzień roku zaskakują.
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie. Ponad 60 kramów!
W targach uczestniczą także kupcy z Litwy, Ukrainy i Węgier, którzy sprzedają regionalne wędliny i wypieki.
Brama Poznania - miejsce, które budzi skrajne emocje
Jednym ze źródeł wiedzy w Bramie Poznania są wirtualne księgi. W placówce znaleźć można też wirtualną podłogę, na której wyświetla się widok grodu z X wieku.

/ PAP Lifestyle | 14.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie