Wealth Solutions, (TOSA) | 4.11.2014

Najdroższy artysta to prekursor graffiti

Najdroższy współczesny artysta to prekursor graffiti
[fot: Scrubhiker (USCdyer)/CC BY 2.0/flickr]

86 prac Jean-Michela Basquiata, które zlicytowane zostały na aukcjach w sezonie 2013-2014, w sumie kosztowało aż 162 miliony euro. Tylko za jedno, najdroższe dzieło, kolekcjoner zapłacił 22,5 miliona euro. Prace drugiego na liście najdroższych artystów Jeffa Koonsa kosztowały w sumie prawie 50 milionów euro mniej, za to może się on pochwalić innym rekordem - najdrożej sprzedanym pojedynczym dziełem na rynku sztuki współczesnej. Poznaj pierwszą trójkę współczesnych artystów, których prace generują największe obroty.

Zestawienie artystów przygotował portal Artprice, który jest największą bazą informacji na temat rynku aukcyjnego. Z jego analizy wynika, że pierwsze trzy nazwiska tej listy odpowiadają aż za 22 procent obrotów w tym segmencie rynku.

Na szczycie zestawienia znalazł się Jean-Michel Basquiat. W sezonie 2013-2014 na aukcjach sprzedanych zostało łącznie 86 prac tego amerykańskiego artysty, generując przy tym obroty wysokości 162,4 mln euro. Jego najdroższe dzieło zlicytowano w tym czasie za 22,5 mln euro. Basquiat był prekursorem graffiti i przedstawicielem nowego ekspresjonizmu. W jego obrazach łączą się elementy sztuki afrykańskiej, komiksu, czy sztuki ulicy. Znany jest też ze swojej przyjaźni i współpracy z Andym Warholem.

Był uzależniony od narkotyków. W jednym z wywiadów przyznał, że jest w stanie zużyć nawet sto działek heroiny dziennie. Zmarł w 1988 roku po przedawkowaniu w wyniku przedawkowania miksu kokainy z heroiną. Miał zaledwie 28 lat.


Jeff Koons jest drugi w zestawieniu
fot. Chris Fanning/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons
Na drugiej pozycji w rankingu Artprice znalazł się Jeff Koons. W ostatnim sezonie zlicytowano łącznie 52 prace sygnowane jego nazwiskiem, za łączną kwotę 115 mln euro. Najdroższym dziełem Koonsa sprzedanym w tym czasie była rzeźba Balloon Dog (Orange), która jesienią zeszłego roku zmieniła właściciela za 38,6 mln euro, ustanawiając tym samym nowy rekord na rynku sztuki współczesnej. Twórczość Koonsa wywołuje skrajne reakcje. Dla wielu jest przykładem absolutnego kiczu, dla innych jest pionierska i zapisuje ważną kartę w dziejach historii sztuki. Koons słynie z wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku oraz ich twórczego przetwarzania. Inspiruje się reklamą i popkulturą.

Na trzeciej pozycji w tym zestawieniu znalazł się kolejny Amerykanin, Christopher Wool. Sprzedaż jego prac w ostatnim sezonie osiągnęła poziom prawie 62 mln dolarów. W tracie roku na aukcjach wystawiono łącznie 54 prace tego artysty, a najdroższa z nich została zlicytowana za 17,6 mln euro. Na następnych pozycjach rankingu Artprice znaleźli się Chińczyk Fanhni Zeng, Brytyjczyk Peter Doig, Amerykanin Richard Prince oraz Niemiec Martin Kippenberger.

Pierwszy Polak w tym rankingu znalazł się dopiero na 422. miejscu i jest nim Wilhelm Sasnal. Według danych portalu Artprice na rynku aukcyjnym sprzedano 19 prac tego artysty za łączną kwotę 310,4 tys. euro. Najdroższe dzieło Sasnala w tym sezonie kosztowało 38,3 tys. euro. Artprice przygotowuje również podobne zestawienie dla młodych artystów, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Tu na szczycie zestawienia znalazł się Oscar Murillo. W ciągu jednego sezonu sprzedano 38 prac tego artysty o łącznej wartości 3,9 mln euro.

- Patrząc na rekordzistów z rynku aukcyjnego należy pamiętać, że 66 procent prac współczesnych sprzedawanych jest na świecie poniżej pięciu tysięcy euro. Warto być również świadomym, że dużą cześć tego rynku stanowi rynek pierwotny, na którym kolekcjonerzy kupują prace od galerii reprezentujących poszczególnych artystów. To także najlepsze miejsca do zakupu prac pod kątem inwestycyjnym, ponieważ to właśnie galerie budują rozpoznawalność poszczególnych artystów zanim trafią oni na wtórny rynek aukcyjny - komentuje Karolina Nowak, zarządzająca inwestycjami w dzieła sztuki w firmie Wealth Solutions.

Czytaj w Platine.pl
Dzieła ze zniszczonych ubrań wystawione na aukcji
Twórczość Krystyna Zielińskiego reprezentujące tzw. sztukę materii - to jedna z atrakcji aukcji dzieł sztuki w Łodzi.
Co 25 minut ktoś na świecie kupuje jego stolik
- Jesteśmy rozdarci między polskim dworkiem, rosyjskim przepychem a skandynawską funkcjonalnością - uważa Tomek Rygalik.
Zobacz, co kupują kolekcjonerzy sztuki
Największe domy aukcyjne pochwaliły się statystykami.

Wealth Solutions, (TOSA) | 4.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie