(AF) | 4.09.2014

Najwyższe budynki świata. Zobacz TOP 10

Najwyższe wieżowce świata. Zmiany w TOP 10
[fot: Martijn Barendse/Flickr]

Prawie 2,4 km - tyle w sumie ma mierzyć pięć najwyższych budynków na świecie. Dwa nowe budynki zmienią dotychczasową kolejność na liście TOP 10 - najwyższych budynków świata. Dwóch nowicjuszy wchodzi do tej stawki. Zobacz zdjęcia.

Najwyższy światowy budynek to Burj Khalifa, znajduje się w Dubaju. Jest wysoki na ponad 739 metrów, a razem z iglicą - 829 metrów. Jego budowa zakończyła się cztery lata temu. Wtedy też tytuł najwyższego budynku stracił zbudowany w 2004 roku Taipej 101 (Tajwan). Burj Khalifę wyróżnia m.in. największa na świecie liczba pięter (163), najwyżej położony taras widokowy (na 124. piętrze), najwyżej położony w budynku basen (na 76. piętrze), apartament (na 109. piętrze) i meczet (na 158. piętrze), a także najdłuższy szyb windowy. Co ciekawe, windy w tym budynku są dwupoziomowe, choć inżynierowie rozważali też zainstalowanie urządzeń trzy poziomowych - czytamy w raporcie Lion`s Banku na ten temat.

Za pięć lat może mu zagrozić Kingdom Tower (Dżudda, Arabia Saudyjska). Pierwotnie budynek miał mieć aż 1,6 kilometra wysokości, ale wyniki badań geologicznych spowodowały, że odstąpiono od wnoszenia aż tak wysokiego budynku. Niemniej jednak, planowane 1007 metrów wysokości imponuje i wystarczy aby odebrać plamę pierwszeństwa Burj Khalifie. O ile budowa będzie szła zgodnie z planem, budynek zostanie oddany do użytkowania w 2019 r. Projekt zakłada, że w budynku znajdą się hotel, biura i apartamenty oraz najwyższy na świecie taras widokowy.

Zobacz 10 najwyższych wieżowców świata

Z kolei Shanghai Tower zajmie dotychczasowe drugie miejsce. Ma on 632 metry wysokości. Do samego dachu, a więc bez iglicy, mierzy on 575 metrów. Oprócz biur i centrum handlowego budynek ma pomieścić także hotel i apartamenty. Co ciekawe, zainstalowane są tam windy podróżujące z zawrotną prędkością 18 metrów na sekundę - to prawie 65 km na godzinę.

Shanghai Tower zastąpi Makkah Clock Royal Tower w Mekce (Arabia Saudyjska), który dotychczas zajmował drugie miejsc, teraz przeskoczy oczko niżej. Najwyższy punkt Makkah Clock Royal Tower znajduje się na poziomie 601 metrów, a dach na poziomie 559 metrów. Ten postmodernistyczny budynek ma najwyższy zegar wieżowy na świecie i największą na świecie tarczę zegara. Budynek sąsiaduje ze Świętym Meczetem, który otacza Al-Kaabę, czyli najświętsze miejsce islamu.

W tym roku otwarty ma zostać powstający w miejscu bliźniaczych wież World Trade Center tzw. Freedom Tower (pełna nazwa One World Trade Center). Już dziś jest to najwyższy budynek w Nowym Jorku. Jego wysokość - 541 metrów, czyli 1776 stóp, ma nawiązywać do daty, ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wynik ten pozwala Wieży Wolności zająć czwarte miejsce na liście najwyższych budynków na świecie. Jest to wynik lepszy niż osiągnięty przez Taipei 101 (509 m). Budynek ten, powstały w 2004 roku, przez 6 lat cieszył się mianem najwyższego budynku na świecie.

Budynek Tapie, który jest piąty na liście, do szczytu ma 509 m, a jego dach sięga wysokości 449 m. Kolejne miejsca zajmują budynki w Szanghaju, Hongkongu, Kuala Lumpur, Chinach i USA.

Z listy najwyższych budynków wypadnie ostatni - dziesiąty oldtimer - chicagowski Willis Tower, mierzący 442 m, którego budowę ukończono w 1974 roku. Jego miejsca zajmie Zifeng Tower, który wybudowano w Chinach (Nanjing). Liczy on 45o m do szczytu, a dach sięga 381 m.

Czytaj w Platine.pl
Chodzik i meble to najlepsze projekty w tym roku
Tym razem najciekawsze wśród projektów okazały się prace o znaczeniu społecznym.
Festiwal Land Art. Zamienili drzewa w sztukę
W festiwalu uczestniczy kilkunastu artystów z Polski, a także Holandii, Ukrainy i Łotwy. Tematem przewodnim jest drzewo, które traktują, jako źródło inspiracji.
Domek letniskowy jak samochód. Tak wygląda
Oto najnowsza instalacja słynnego projektanta Konstantina Grcica.
Polacy i Norwegowie ratują drewnianą architekturę
Współpraca będzie dotyczyła m.in. dokumentacji zabytków oraz metod konserwacji i rekonstrukcji budynków z drewna.

(AF) | 4.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie