/ PAP Lifestyle | 18.01.2015

Luksusowy hotel przyjmuje gości tylko zimą

Nocleg w lodowym łożu? Taki luksus tylko w zimie
[fot: PAP/EPA]

Na dalekiej północy, w pobliżu norweskiego miasteczka Alta otworzono luksusowy hotel. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w całości wykonany został ze... śniegu i lodu.

Hotel Sorrisniva Igloo choć wykonany jest jedynie ze śniegu i lodu, w pełni może zostać zaliczony do miejsc luksusowych. Ten naturalny materiał posłużył na stworzenie budynku o niezwykłych kształtach.

Bar, kaplica, galeria i 30 sypialni - wszystkie te pomieszczenia, a nawet niektóre akcesoria hotelowe zostały wykute w lodzie. Nawet drinki podawane są w szklankach wykonanych z lodu. W takich warunkach nie udało się zbudować jedynie toalet. Dlatego też łazienki zostały umieszczone w budynku sąsiadującym z hotelem, w którym skorzystać można nie tylko z ciepłej kąpieli, ale i sauny.

Zobacz wnętrza lodowego hotelu Sorrisniva Igloo

Przy pracach nad hotelem wykorzystane zostały również inne surowce niż woda w stałym stanie skupienia. Wejście do lodowego królestwa pokryte zostało skórą renifera. Materiał ten posłużył również do wykonania hotelowych łóżek.

Choć w hotelu panuje stała temperatura od -4 do -7 stopni Celsjusza, chętnych na noc w lodowym królestwie nie brakuje. Przeciwnie, zimowe hotele-igloo cieszą się coraz większą popularnością. O ich żywotności świadczy fakt, że pierwszy taki hotel powstał już 25 lat temu.

Yngve Bergqvist, który jako jeden z pierwszych wpadł na pomysł skonstruowania lodowego królestwa w szwedzkim miasteczku Kiruna, dziś wspomina, że niewielu wierzyło w powodzenie tego projektu. Twierdzili, że nikt przy zdrowych zmysłach nie przyjeżdża do takich miejsc w zimę. Tymczasem dziś hotel w Kirunie co roku odwiedza blisko 35 tys. turystów.

Zwykle lodowe hotele przyjmują gości aż do wiosny. Później ulegają naturalnemu rozkładowi. Lodowa konstrukcja nie wytrzymuje wzrostu temperatury i topnieje.

Czytaj więcej w Platine.pl
Kapiel w lodowatej wodzie to chrześcijańska tradycja
Uczestnicy rytuału nurkują, bo wierzą, że kąpiel nie tylko oczyści ciało i duszę, ale i przyniesie szczęście i zdrowie dla całej rodziny.
Narty w Alpach nudzą? Spróbuj w Gruzji
Atutem kaukaskich kurortów narciarskich są niskie ceny i brak tłumów przy wyciągach.
Hotele w tym kraju to światowa elita
Tegoroczny werdykt jury konkursu World Travel Awards potwierdza, że rośnie jakość oferty portugalskiej turystyki.

/ PAP Lifestyle | 18.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie