/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Noworoczny koncert z okazji 125. urodzin wybitnego kompozytora

Noworoczny koncert z okazji 125. urodzin wybitnego kompozytora
[fot: PAP/CAF-Bolesław Miedza ]

Koncert z okazji rocznicy urodzin Feliksa Dzierżanowskiego zostanie zorganizowany 4 stycznia w podwarszawskim Milanówku. Twórca Polskiej Kapeli Ludowej mieszkał i zmarł tam przed 40 laty.

Styczeń 2015 to rocznica 125. urodzin Feliksa Dzierżanowskiego - kompozytora, dyrygenta, dawnego mieszkańca Milanówka. Wiele osób z naszego miasta pamięta pana Feliksa. Jedni byli jego uczniami, inni sąsiadami. Wspominają tego wybitnego kompozytora z ogromną serdecznością, mówią, że był wspaniałym, zawsze uśmiechniętym człowiekiem. Istnieje wiele ciekawych wątków z życia i twórczości Feliksa Dzierżanowskiego: był to przecież twórca Polskiej Kapeli Ludowej, zasłużony w popularyzowaniu muzyki ludowej. Nadchodzący rok jest zatem odpowiednim czasem, by wszystkim państwu przybliżyć i przypomnieć o naszym dawnym, wybitnym sąsiedzie - czytamy w komunikacie na stronie miasta Milanówka.

W programie obchodów 125. rocznicy urodzin Feliksa Dzierżanowskiego, który zmarł przed prawie 40 laty, znajdzie się m.in.: msza św. w jego intencji, kolędy, pastorałki, oberki i mazurki w wykonaniu Janusz Prusinowski Kompanii, rozmowa z synem i wnukiem Feliksa Dzierżanowskiego oraz wystawa dotycząca życia i twórczości artysty. Muzyka Dzierżanowskiego rozbrzmiewa w przedstawieniach teatralnych Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia.

Czytając dalej, można dowiedzieć się, skąd wzięła się idea tego wydarzenia. Pomysł działania promującego twórczość i postać Feliksa Dzierżanowskiego wypłynął od Elżbiety Lesiak - byłej uczennicy szkoły muzycznej założonej przez kompozytora a także mieszkanki Milanówka. Po tygodniu okazało się, że grupa zainteresowanych realizacją takiego projektu liczy już kilkanaście osób. Nie możemy zmarnować zapału mieszkańców. Powstał pomysł na szereg wydarzeń odnoszących się do tradycji lokalnej i międzynarodowej działalności Polskiej Kapeli Ludowej, ale także ukazujących rozwój muzyki ludowej oraz współczesne transformacje tego gatunku. W ramach rocznych obchodów jubileuszu, w Milanówku, gdzie żył i tworzył Feliks Dzierżanowski odbędą się działania nawiązujące do kultury tradycyjnej będą to m. in.: koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, spektakl biograficzny oraz Feliks Festival 2014. Projekt ma na celu integrację mieszkańców.

Koncert rocznicowy zostanie zorganizowany 4 stycznia o godzinie 18:00 w Teatrze Letnim Milanowskiego Centrum Kultury przy ulicy Kościelnej 3 w podwarszawskim Milanówku. Wstęp wolny.

Czytaj w Platine.pl
Muzyka to dla nich bardzo ciężka praca
Mówią o sobie, że są oldskulowi, ale w trasie słuchają disco.
Tam spędzisz Sylwestra w europejskim stylu
We Wrocławiu w ostatnią noc roku zaśpiewa kilkanaście gwiazd z Polski i zagranicy.
Gratka dla kolekcjonerów. NBP wyemituje monety z Ciechowskim
10-złotowe monety zostaną wydane w dwóch wersjach - okrągłej i kwadratowej, nawiązującej do okładki płyty muzyka.

/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie