/ PAP Lifestyle | 14.01.2015

Nowy program Centrum Sztuki Współczesnej

Nowe CSW to przed wszystkim nowe kierunki programowe - zapowiedziała w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej jego nowa dyrektor Małgorzata Ludwisiak. O jednej z wystaw opowiedział kurator Stach Szabłowski.

- Nowy Zamek Ujazdowski- siedziba CSW otwiera się też na współpracę. Międzynarodowe efekty tych działań dla publiczności będą widoczne w 2016 roku, natomiast lokalne już w styczniu 2015 roku. Pierwsza taka współpraca to ta z Nowym Teatrem, która będzie przebiegała pod hasłem 'Nowych zamków'. Zaś jej pierwszy efekt - w postaci spektaklu - widoczny będzie już 30 stycznia. Mamy nadzieję, że dzięki połączeniu sił instytucjonalnych i partnerskich w Zamku będzie mogła pojawiać się nowa wiedza - zapowiadała dyrektor CSW.

W ramach nowego programu Centrum Sztuki Współczesnej odbywać się będą różnorodne wystawy, m.in. Habitat Katarzyny Józefowicz (16.01-29.03), Secretum et Tremor Natalii LL (23.01-19.04), Chamber Music Piotra Bosackiego (10.04-14.06) czy Nieskończona liczba małp (15.05-16.08). O tej ostatniej opowiedział jej kurator Stach Szabłowski.

- Tytuł wystawy 'Nieskończona liczba małp' mówi nam, że gdybyśmy mieli nieskończona liczbę małp przez nieskończenie długi czas i wsadzilibyśmy je do maszyn do pisania oraz zachęcilibyśmy je do tego, żeby stukały w klawisze tych maszyn, to z czasem te małpy napisałyby dowolnie wyobrażony tekst np. dzieła zebrane Williama Szekspira - wyjaśnił Szabłowski i dodał, że jest to punktem wyjścia do spojrzenia na sztukę.

- Szczególnie na zagadnienie twórczości i kreacji z takiego cybernetycznego punktu widzenia, bo według niego sztuka jest kolejnym systemem przetwarzania i zarządzania informacjami - dodał.

Jak przyznaje Szabłowski, wystawa ma skomplikowaną strukturę. Podczas tej wystawy spróbujemy nie tylko się jej przyjrzeć, ale też uruchomić na tej wystawie takie nieludzkie podmioty i sprawdzić, czy one są w stanie stanąć obok nas, albo przejąć od nas kompetencje twórcze, o których myślimy, że są ostatnim dowodem naszego człowieczeństwa i że potwierdzają one naszą wyjątkowość. Natomiast technicznie ta wystawa będzie próbą przemiany CSW w taką mini fabrykę. To będzie wystawa rzeczywiście wypełniona makietami artystycznymi - skwitował Szabłowski.

Czytaj w Platine.pl
Problemy ze wzrokiem i słuchem nie wykluczają ze sztuki
Spotkanie dla osób z takimi problemami odbędzie się dzisiaj i jutro w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.
Krakowski magazyn wśród najlepszych okładek świata
Polska okładka znalazła się w gronie takich tytułów, jak Time, Forbes, The New Yorker, Elle, The New York Times.
Ta sztuka wymiera. Obrazy spod skalpela
Kiri-e wykorzystuje się przy tworzeniu tkanin na kimona, do dekoracji świątyń, domów i ilustracji książek.

/ PAP Lifestyle | 14.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie