/ PAP Lifestyle | 7.01.2015

Ta sztuka wymiera. Obrazy spod skalpela

Obrazy tworzone skalpelem. Sztuka, która wymiera
[fot: PrntScrn/YouTube]

Tradycyjna japońska sztuka tworzenia obrazów, znana jako kiri-e, przypomina bardzo skomplikowane wycinanki. Papierowe arcydzieła, wycinane skalpelem, powstają również w Polsce.

- Ta sztuka japońska jest już obecnie prawie na wymarciu i znajduje się pod patronatem cesarza Japonii. Do Europy trafiła około 600 lat temu - mówi Alexander Demirov, który w Polsce zajmuje się szerzeniem wiedzy o mniej popularnych gałęziach sztuki japońskiej.

W ramach projektu Kirin Kirie przede wszystkim organizuje zajęcia kiri-e, czyli tworzenia osobliwych obrazów w papierze.

- Przy pomocy skalpela albo bardzo ostrego noża, w papierze wycinane są obrazy. Następnie, przykleja się je do ozdobnego, kolorowego papieru lub przezroczystego materiału - wyjaśnia technikę.

W Kraju Kwitnącej Wiśni kiri-e wykorzystuje się przy tworzeniu tkanin na kimona, do dekoracji świątyń i domów czy przedmiotów codziennego użytku. Ponadto, ilustracje wykonane tą techniką zdobią książki japońskie.

Tworzenie obrazów wymaga dużej dozy cierpliwości i skupienia. Jednak, jak zaznacza Demirov, praca nad kiri-e wciąga i może być formą relaksu.

Jego firma zajmuje się też sprzedażą obrazów. W Kirin Kirie zamówić można wykonanie pracy według istniejącego wzorca, albo zlecić stworzenie czegoś bardziej autorskiego. Cena najprostszych obrazów zaczyna się od 20 zł.

Czytaj w Platine.pl
Meble zza więziennych murów? To jest modne
Drewniane odpadki, wieszaki, zepsute koła rowerowe - oto najlepsze tworzywo.
Niezwykły festiwal świateł w Amsterdamie
Na gigantyczną wystawę składają się rzeźby i instalacje artystów z całego świata.
Wystawa w Rzymie. A na niej polskie musztardówki
Wszystko do picia kawy zaprezentowano na wystawie w Rzymie. Można ją obejrzeć w Tureckim Instytucie Kultury.

/ PAP Lifestyle | 7.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie