/ PAP Lifestyle | 30.11.2014

Świąteczny jarmark, który działa od 580 lat

Odwiedź świąteczny jarmark w Dreźnie. Działa już 580 lat!
[fot: PAP/EPA]

Jarmarki bożonarodzeniowe zapewnią świąteczną atmosferę, nawet gdy zabraknie śniegu. Dzięki nim możemy poczuć nadchodzące święta - pięknie przystrojone stragany, aromaty wigilijnych przysmaków i bożonarodzeniowa muzyka wprowadzą nas w błogi świąteczny nastrój.

Zwykle bożonarodzeniowe jarmarki otwierają się już pod koniec listopada i trwają aż do końca roku.W okresie świątecznym w samych Niemczech uruchamianych jest ich ponad 150.

Do najbardziej znanych należą Christkindlmarkt w Norymberdze i drezdeński jarmark Striezelmarkt. Na uwagę zasługują również markety w Kolonii, które przyciągają co roku około dwóch milionów osób.

Jarmark w Dreźnie należy do najpopularniejszych i najstarszych jarmarków bożonarodzeniowym w Niemczech. Po raz pierwszy handlarze rozstawili tu swoje stragany zimą 1434 roku. Striezelmarkt - nazwa drezdeńskiego marketu pochodzi od słynnej lokalnej strucli Christstollen, czyli tradycyjnego ciasta z bakaliami, zwanej potocznie Striezel.

Co roku na jarmarku pojawia się ponad 200 sprzedawców. Niektóre stanowiska oferują jedzenie, w tym słynne niemieckie kiełbaski bratwurst. Dużym powodzeniem cieszy się zawsze rozgrzewający napój gluhwein. Najbardziej popularne są jednak bożonarodzeniowe smakołyki, grzane wino i regionalne specjały, takie jak pieczone jabłka z orzechami i cynamonem w zalewie z grzanego wina.

Na straganach nie zabraknie wyrobów rzemieślniczych, na których można zaopatrzyć się w oryginalne świąteczne prezenty, takie jak drewniane figurki palące fajki - tzw. rauchermannchen, ceramikę, biżuterię i ręcznie robione mydła. Znajdziemy tam również różnego rodzaju ozdoby świąteczne: ręcznie wykonane lampki na okno, ozdoby choinkowe, świece, tradycyjne drewniane zabawki. Niepowtarzalny klimat, jaki panuje w tym czasie w całym mieście pozwolą poczuć nastrój zbliżających się Świąt. Przedświąteczną atmosferę dopełniają liczne koncerty chórów i orkiestr dętych, a także wystawy szopek bożonarodzeniowych.

Jarmark w Dreźnie wystartował w tym roku 27 listopada i będzie czynny aż do południa 24 grudnia. Przy okazji pobytu w Dreźnie warto zwiedzić również Zwinger stanowiący doskonały przykład barokowej architektury niemieckiej. To kompleks budynków, składający się z ciągu budowli, rozmieszczonych wokół rozległego, trawiastego dziedzińca z sadzawkami i fontannami. Zbudował go król Saksonii i Polski - August Mocny. Obecnie stanowi on siedzibę zespołu muzeów - zbiory sztuki i porcelany są tam niezwykle bogate.

Suszone kiełbasy i nugat we Włoszech

Z kolei w Trydencie na północy Włoch i w innych miastach regionu otwarto już pierwsze bożonarodzeniowe jarmarki, jedne z najbardziej malowniczych w Europie. Przyciągają setki tysięcy ludzi jako miejsca broniące się przed napływem świątecznego kiczu i importowanych pamiątek.

Na tradycyjnym jarmarku w Trydencie na Piazza Fiera ustawiono około 70 drewnianych sugestywnie oświetlonych straganów. W tym roku pojawił się też drugi targ w tym mieście, na małym placyku w historycznym centrum. Tam straganów jest 20. Oba jarmarki czynne będą do uroczystości Trzech Króli 6 stycznia.

Na udekorowanych straganach króluje najwyższej klasy rzemiosło, świąteczne szopki i figurki do nich oraz miejscowe świąteczne przysmaki - suszone kiełbasy, nugaty, herbatniki imbirowe i słodycze oraz wina. Są też bajecznie kolorowe ozdoby choinkowe, bombki, łańcuchy i figurki.

Sprzedawcy dbają o jak najwyższą jakość oferowanych towarów, bo wiedzą, że turyści przybywający masowo z innych rejonów Włoch i z zagranicy napiętnowaliby tych, którzy sprzedawaliby tanie importowane artykuły. Dopełnieniem świątecznej scenerii będzie oczekiwany na północy śnieg.

Po raz szósty zorganizowano też targ świąteczny w pobliskim mieście Rovereto, dedykowany pokojowi. Ma on w tym roku również szczególną historyczną wymowę, bo przypomina się podczas towarzyszących mu imprez o setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Dlatego na inaugurację zaproszono delegacje z Polski, Czech i Austrii - krajów, które były zaangażowane w ten konflikt.

W najbliższych dniach otwartych zostanie jeszcze kilkadziesiąt świątecznych jarmarków, głównie na północy.

Prawdziwie magiczna atmosfera panuje też zawsze na targu w Bolzano w Górnej Adydze, który został otwarty 27 listopada. Wśród pięknych widoków roznosi się tam zapach cynamonu i tradycyjnego w tych stronach strudla z jabłkami.

Czytaj więcej w Platine.pl
Jeździ wolno i wszyscy się nim zachwycają
Szwajcarski Glacier Express, pokonuje dystans 270 km. w 8 godzin, ale oferuje za to widoki zapierające dech w piersi.
Pobił rekord. Stworzył instalację z ponad miliona światełek
Dekoracja została odpalona w centrum handlowym w śródmieściu stolicy Australii.
W kraju bez gór pojeździsz na nartach
W największym obiekcie jest 35 tys. metrów sześciennych śniegu.

/ PAP Lifestyle | 30.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie