| 23.01.2017

Oszczędność to dobra cecha

Oszczędność to dobra cecha
[fot: ]
Obecna sytuacja na rynku zawodowym sprawia, że mało kogo z nas stać na to, aby bez uprzedniego oszczędzania móc sobie pozwolić na spełniane wszelkich swoich zachcianek, takich jak chociażby nowy samochód czy wakacje. Słabe zarobki, bieżące opłaty, nieprzewidziane sytuacje, jak chociażby choroba czy konieczność naprawy pralki – to wszystko sprawia, że czasami nie mamy możliwości rozpocząć oszczędzania. Warto jednak rozważyć taką opcję, ponieważ zawsze przyda się jakiś dodatkowy grosz na tak zwaną czarną godzinę. Jak najlepiej oszczędzać? Czy trzeba odkładać określoną kwotę co miesiąc, czy może można częściej, gdy tylko nadarzy się okazja? Lepiej założyć konto oszczędnościowe, a może chować zaskórniaki w szufladzie z bielizną? Oszczędzanie wcale nie musi zacząć się od dużej kwoty - wystarczy nawet kilka złotych

Konto oszczędnościowe strzałem w dziesiątkę

W dobie bankowości elektronicznej większość z nas posiada konta internetowe założone w różnych bankach. To na nie wpływają nasze dochody, to z nich wyciągamy potrzebną gotówkę czy też realizujemy przelewy. Ale poza zwykłym kontem indywidualnym, warto założyć również konto oszczędnościowe. Wiedzą o tym wszystkie banki, dlatego proponują swoim klientom coraz to korzystniejsze rozwiązania. Czym muszą charakteryzować się tego typu konta, aby stanowiły atrakcyjną propozycję dla klientów?

Z pewnością podstawą jest dobre oprocentowanie. Pozwala ono nie tylko oszczędzać, ale również powiększać swoje pieniądze w ramach nazwijmy to „nagrody” za wybór właśnie takiego konta. Za sam fakt, że na danym koncie znajduje się gotówka, roczne oprocentowanie wynosi kilka procent. Obecnie oszczędzanie jest bardzo na topie, dlatego pojawiają się nawet propozycje założenia konta dla najmłodszych. Dzięki niemu już od najmłodszych lat dzieci mogą uczyć się sztuki oszczędzania pieniędzy.

Pełna władza nad zgromadzonymi środkami

Być może ktoś zapyta, czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty? W zasadzie idea jest przecież bardzo podobna – chodzi o zadysponowanie pieniędzy i uzyskanie z tego tytułu odsetek. Jednak konto oszczędnościowe pozwala na manipulowanie własnymi funduszami według potrzeb. Jeśli zachodzi konieczność pozyskania gotówki, wystarczy zrobić przelew z jednego konta na drugie – nic przez to nie tracimy, nie rozwiązujemy ani nie zrywamy umowy, po prostu korzystamy z własnych środków. W przypadku lokaty nie jest to już takie proste, bo zazwyczaj wiąże się z zerwaniem umowy i tym samym, utratą odsetek.

Wystarczy grosz

Podjąłeś decyzję o tym, że chcesz założyć konto oszczędnościowe, obawiasz się jednak, że od razu będziesz musiał wpłacić większą kwotę? Nic bardziej mylnego. Jeśli tylko znajdziesz odpowiednią ofertę bankową, Twoje konto oszczędnościowe zacznie funkcjonować już wtedy, gdy przelejesz na nie zaledwie jednego grosza. O tym, że takie konto naprawdę pomaga w oszczędzaniu świadczy również fakt, że przeważnie wszelkie przelewy i operacje na nim wykonywane są darmowe.

Oszczędzajcie wspólnie

Konto oszczędnościowe może być zarządzane wyłącznie przez Ciebie, ale istnieją też różne inne opcje. Niektóre banki proponują na przykład konta wspólne czy wspomniane już wcześniej konta dla najmłodszych. Takich propozycji jest coraz więcej, co tylko potwierdza fakt, że oszczędzanie jest w modzie. I bardzo dobrze. Często różne konta oszczędnościowe posiadają różnego rodzaju programy lojalnościowe, które pozwalają powiększyć zdobyte już środki. To, jakiego rodzaju konto wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, aby było ono darmowe, odpowiednio oprocentowane i zezwalało na przelewanie środków w zaledwie kilka sekund – między kontami indywidualnymi jak również na konta innych odbiorców.

| 23.01.2017

Udostępnij

Najnowsze galerie