/ PAP Lifestyle | 5.01.2015

Oto polska bohaterka Festiwalu Loary we Francji w 2015 r.

Oto polska bohaterka Festiwalu Loary we Francji w 2015 r.
[fot: Polska Zielona Sieć/CC BY 2.0/Flickr]

Rzeka Wisła będzie bohaterką przyszłorocznego Festiwalu Loary w Orleanie we Francji, a miłośnicy tradycyjnych łodzi wiślanych z Polski - gośćmi honorowymi tej prestiżowej imprezy flisackiej.

Festiwal Loary w Orleanie we Francji odbywa się co dwa lata. To najbardziej znana w Europie impreza, prezentująca bogactwo europejskich kultur nadrzecznych. W 2015 r. to Polska i Wisła zaznaczą swoją szczególną obecność na imprezie jako gość honorowy festiwalu. Polacy pokażą nad Loarą tradycyjne statki i łodzie: drewniany galar, szkuty, pychówki i lejtaki.

- To dla nas duży zaszczyt - podkreśla prezes zarządu Fundacji Rok Rzeki Wisły i sekretarz Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017, Robert Jankowski. - Organizatorzy festiwalu zawsze starają się zaprosić jednego gościa honorowego, którego kulturę chcieliby wyróżnić w sposób szczególny - wyjaśnia.

W poprzednich latach festiwal należał m.in. do Włochów z Laguny Weneckiej oraz do Holendrów, szczycących się licznymi kanałami. W 2015 to Polacy znad Wisły będą gośćmi honorowymi imprezy. Obecność na festiwalu w tym charakterze wiąże się z różnymi przywilejami.

- Polskie stoisko będzie znajdować się w eksponowanym miejscu, a Polacy będą mieli możliwość szerokiej promocji swojej kultury oraz Roku Rzeki Wisły - zaplanowanego na 2017 r. - zaznacza Jankowski.

Prezes Fundacji Szerokie Wody, jeden z organizatorów odbywającego się na Mazowszu Flis Festiwalu, Andrzej Stański zdradza, że polskie stoisko ma przypominać szkutę z XV w., odkrytą w Czersku. - Chcemy pokazać we Francji wszystko, co najlepsze w naszej tradycji flisackiej oraz w polskiej kulturze - mówi Stański.

Dodaje, że nad Loarą zabrzmią i tradycyjne polskie pieśni flisackie w nowoczesnych aranżacjach, i muzyka Chopina. Nie zabraknie też polskich tańców, sztuki i rodzimej kuchni.

Na festiwalu we Francji zaprezentowane zostaną tradycyjne drewniane łodzie i statki. Będzie wśród nich galar, czyli dawny polski rzeczny statek wiosłowy używany do transportu towarów w dół rzeki, który obsługiwało 6-8 flisaków, bat wiślany o długości kilkunastu metrów z tradycyjnymi rozprzowymi żaglami. Francuzi zobaczą także drewniane małe łódki: pychówki i lejtaki. Atrakcją ma być pływający młyn wodny i kuźnia.

Festiwal Loary w Orleanie we Francji odbędzie się 23-27 września 2015 r. W 2013 r. imprezę odwiedziło około 650 tys. osób z całej Europy; zaprezentowano 300 jednostek pływających.

Aby zdążyć na jesienny festiwal w Orleanie, już latem wyruszą z Krakowa dwie zrekonstruowane szkuty, czyli statki służące do transportu śródlądowego towarów. Przepłyną europejskimi rzekami 2700 km. Rejs potrwa przeszło dwa miesiące. Pozostałe łodzie dotrą na miejsce transportem samochodowym.

Czytaj więcej w Platine.pl
Sylwester na Warmii - bajerowanie i gotowanie brei
Tradycyjne zajęcia mieszkańców w ostatni dzień roku zaskakują.
Był darem dla Mościckiego, a gościł Gierka
Zameczek jest dziełem najwybitniejszych architektów i artystów II Rzeczypospolitej.
Ujawnią sekrety papieży skrywane w...
Zamknięta przed światem rezydencja zostanie otwarta dla turystów.

/ PAP Lifestyle | 5.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie