/ PAP Lifestyle | 20.11.2014

Piernik na Boże Narodzenie? Pora przygotować ciasto

Piernik na Boże Narodzenie? Pora przygotować ciasto
[fot: PAP/Tytus Żmijewski]

Chociaż mamy jesień, a do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć już o... świątecznym pierniku. - Teraz jest ten czas - powiedział Andrzej Polan, który wytłumaczył, dlaczego ciasto na piernik powinno przygotowywać się z dużym wyprzedzeniem.

- Znam cukiernię, która cały aromat piernika i masę piernikową przygotowuje zawsze rok wcześniej - zdradził szef kuchni Andrzej Polan. W domowych warunkach przygotowywaniem piernika wystarczy zająć się miesiąc przed Świętami Bożego Narodzenia. - Teraz jest ta pora, że możemy przygotować ciasto piernikowe - radzi znany kucharz.

Dlaczego piernik powinno przygotowywać się z wielkim wyprzedzeniem? - Masa piernikowa musi poleżakować i dojrzeć. Smaki muszą przejść przez ciasto, które dzięki nim nabierze wyjątkowego smaku i aromatu. Dlatego ten proces musi trwać długo. Poza tym prawdziwy piernik po upieczeniu kompletnie nie nadaje się do jedzenia, gdyż jest za twardy.

Do przygotowania piernika używa się wielu przypraw korzennych. Jak zauważa Polan, niektóre przepisy uwzględniają bardzo dużą ilość takich przypraw. - Ludzi często zaskakuje, gdy dowiadują się, co tak naprawdę w takim pierniku jest, ale w dobrym tego słowa znaczeniu - powiedział Polan.

W dzisiejszych czasach można kupić ciasto w cukierni lub gotową mieszankę na piernik. Jednak one tylko przypominają prawdziwy piernik. Poza tym prawdziwi smakosze wiedzą, że gotowce nie umywają się do tych przygotowywanych na bazie tradycyjnych przepisów z wykorzystaniem naturalnych składników jak np. miód. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na własnoręczne przygotowanie piernika z użyciem dobrych składników, a nie ciasta w proszku.

Przepisy z łatwością można znaleźć w internecie bądź w książkach kucharskich. Tu Andrzej Polan podpowiada, żeby sięgać po starsze wydania książek. Dlaczego? - Tam są przepisy, które radzą jak przygotować prawdziwy piernik, który musi poleżakować. Taki piernik w okresie świąt nabiera odpowiedniej konsystencji oraz świetnie smakuje - skwitował Polan.

Czytaj więcej w Platine.pl
Idealna, aromatyczna gęsina? Sięgnij do starych przepisów
Wśród dawnych przepisów są m.in. podpowiedzi, jak wyliczyć czas pieczenia gęsiny.
To święto młodego wina. Sprawdź kiedy
Wtedy to po raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika.
Karp z kurkami wygrał konkurs kulinarny
Aby przyrządzić przysmak, który podbił serca jury, trzeba poluzować karpia i zrobić farsz z mięsa z ryby z dodatkiem bułek namoczonych w mleku oraz podduszonych kurek.

/ PAP Lifestyle | 20.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie