/ PAP Lifestyle | 27.10.2014

Pokazali, jak poszczególne epoki wpływały na samochody

Pokazali, jak poszczególne epoki wpływały na samochody
[fot: EPA/IAN LANGSDON]

Największym na świecie motoryzacyjnym imprezom wystawienniczym, a taką z pewnością jest Salon Paryski, towarzyszą wydarzenia związane z historia i kulturą. W tym roku była to wystawa Samochody i moda (Cars and fashion).

W obszernym pawilonie 8 zgromadzono 50 modeli samochodów, których design z jednej strony był historycznym świadectwem artystycznego rozwoju branży, z drugiej zaś pokazywał wpływ kolejnych epok kulturowych na wygląd aut.

Ekspozycję otwierały dwa modele będące przedstawicielami La Belle Epoque (okres od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do wybuchu I wojny światowej) - Panhard i Ford T. Późniejszy okres lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku to wręcz genialnie zaprojektowane karoserie wystawionych modeli Voisin Aerosport, Renault Nerva Grand Sport.

Następnie pokazano ikony motoryzacji z czasu po zakończeniu II wojny światowej czyli Mercedesa 300 SL Gullwing, Jaguara XK120, Facel Vega HK II czy wyprzedzającego o wiele epok swoim wizerunkiem słynnego Citroena DS19.

Czy pamiętacie państwo słynnych żandarmów z Saint Tropez dowodzonych przez genialnego komika Louisa de Funes? Jeżeli tak, to z pewnością skojarzycie zgrabny, terenowy samochodzik, którym ci dzielni ludzie jeździli na akcje. To Citroen Mehari, który wraz z Renault 4L La Parisienne, Matrą 530 SONIA Delanuay, Alfa Romeo Montreal i Toyota 2000 GT byli efektem panującego w tym okresie pop artu. Lata 80. i 90. ubiegłego stulecia Performance years reprezentowały Peugeot 205 GTI oraz Citroen GTI Turbo.

Nie zabrakło też koncepcyjnych pojazdów współczesnych, pokazujących kierunek wizjonerski branży na najbliższą przyszłość. Były to futurystyczne modele Renault DeZir i Peugeot HX1.

Ekspozycje uzupełniała galeria zdjęć historycznych modeli, wykonanych przez znanych fotografików designu, takich jak Henry Clarke, Robert Doisneau, Helmut Newton, Peter Knapp, Jean-Daniel Lorieux czy Peter Lindbergh.

Czytaj w Platine.pl
Włoskie gwiazdy zlotu samochodów zabytkowych
Każda ekspozycja zabytkowych modeli jest prawdziwym benefisem włoskich marek.
Te samochody wzbudziły zachwyt publiki i gwiazd
Tak było na odbywającym się właśnie Salonie Paryskim.
Bezpieczna rozmowa przez telefon w aucie? To niemożliwe!
Nawet gdy używamy zestawu głośno mówiącego czy słuchawkowego rozmowa nie pozostanie bez wpływu na naszą jazdę.

/ PAP Lifestyle | 27.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie