Wealth Solutions, (TOSA) | 9.12.2014

Polacy zaczęli zarabiać na komiksach

Polacy zaczęli zarabiać na komiksach. Oto rynek wart 2 mln zł.
[fot: Nikodem Cabała/Wealth Solutions]

Do niedawna w Polsce jeszcze nie istniał, przynajmniej w świadomości większości z nas. Dziś, po dwóch latach funkcjonowania, rynek oryginalnych plansz komiksowych gwałtownie się rozwija. W tym roku jego wartość może osiągnąć poziom dwóch milionów złotych.

Rok 2014 był wyjątkowo łaskawy dla całkiem nowego w Polsce rynku plansz komiksowych. Przedmiotem obrotu są na nim oryginalne rysunki i prace malarskie tworzone na potrzeby wydania komiksów. Działające na emocje i odnoszące się do sentymentów prace autorstwa Janusza Christy do komiksu Kajko i Kokosz, plansze do Kapitana Klossa Mieczysława Wiśniewskiego, czy kultowych komiksów Tadeusza Baranowskiego, stały się obiektem pożądania i dziś za oryginalne rysunki tych autorów trzeba zapłacić nawet ponad 10 tysięcy złotych.

- Dwa lata temu plansze do Klossa można było kupić nawet poniżej tysiąca złotych. Na aukcji z lutego tego roku - w okolicach czterech tysięcy zł. Na aukcji z listopada już za 5,5 tysiąca i więcej - mówi Marek Kasperski z ArtKomiks.pl.

Nowi gracze

Po szesnastu miesiącach od otwarcia pierwszej polskiej galerii specjalizującej się w sprzedaży prac artystów komiksowych, ArtKomiks.pl, na ten dynamicznie rozwijający się rynek wszedł dom aukcyjny Desa Unicum. Podczas zorganizowanych w tym roku trzech aukcji (luty, maj, listopad) udało się sprzedać prace za ponad 750 tysięcy złotych. To bardzo dobry wynik, nie tylko jak na pierwszy rok działalności w zupełnie nowym segmencie, ale i z powodu jednostkowych cen na poziomie 3-6 tysięcy złotych za pojedynczą pracę podczas, gdy jeszcze 2 lata temu ceny sięgały nawet zaledwie kilkuset złotych. Z początkiem roku ofertę inwestycji w plansze komiksowe swoim klientom zaprezentowała z kolei firma Wealth Solutions.

Pierwsza aukcja internetowa

Lista podmiotów obecnych na tym rynku wciąż jednak się powiększa. Dom aukcyjny Agra-Art przygotował pierwszą w kraju internetową Aukcję Sztuki Komiksu i Animacji. W dniach 2-9 grudnia na stronie internetowej agraart.pl można wylicytować 50 wyselekcjonowanych prac. Wśród nich znajdziemy zarówno polskich klasyków, jak i przedstawicieli aktualnie tworzonego komiksu, czy komiksu amerykańskiego. Całość została uzupełniona przez prace z zakresu animacji, jak chociażby z kultowej serii Beavis i Butt-head, świecącej w latach 90. triumfy na kanale MTV. Na aukcji będą dostępne także oryginalne projekty komiksowych okładek.


Plansza komiksowa powstaje w kilku etapach
autor: Nikodem Cabała

Jak powstaje plansza do komiksu

Żeby zrozumieć, czym jest plansza komiksowa, trzeba zastanowić się, jak powstaje komiks. Jeden komiks może mieć kilku "ojców" – scenarzystę, rysownika ołówkiem (ang. penciler), rysownika tuszem (ang. inker), kolorystę, czasem też osobę od liternictwa. Na początku zwykle jest scenariusz, na bazie którego powstają później rysunki ołówkiem. Na te następnie nakładany jest tusz, gdyż w komiksie kontury i kontrasty są bardzo ważne. Później zaś nakładany jest kolor – zwykle już komputerowo.

- Szybko rośnie grupa kolekcjonerów i ceny na licytacjach. Na naszych oczach komiks staje się rozsądną ofertą dla inwestorów poszukujących okazji na niezły zarobek. To tylko kilka powodów, dla których podjęliśmy decyzję o organizacji pierwszej w Polsce internetowej Aukcji Sztuki Komiksu i Animacji - Konrad Szukalski, wiceprezes domu aukcyjnego Agra-Art.

Co dalej?

Trwają już także prace nad przygotowaniem aukcji stacjonarnej, zaplanowanej na7 lutego 2015 r. przez Sopocki Dom Aukcyjny. W ofercie ma pojawić się ok. 70 prac z kilkoma bardzo atrakcyjnymi niespodziankami, w tym zagraniczne prace z akcentami polskimi oraz prace do animacji z wytwórni Walta Disneya.

Wartość transakcji przeprowadzonych w Polsce w mijającym roku na rynku aukcyjnym, galeryjnym, jak również w ramach sprzedaży między kolekcjonerami, dziś oszacować można nawet na ponad 2 mln zł. Dodać jednak należy, że są to dopiero początki rodzimego rynku sztuki komiksu, a najbliższe lata przyniosą z pewnością dalszy jego rozwój.

Czytaj w Platine.pl
Sprzedali kapelusz Napoleona za 2 mln euro
Teraz będzie ozdobą w jednym z koreańskich biurowców.
Najdroższy artysta to prekursor graffiti
Jean-Michel Basquiat przyjaźnił się z Andym Warholem i potrafił wziąć sto działek heroiny dziennie.
Zobacz, co kupują kolekcjonerzy sztuki
Największe domy aukcyjne pochwaliły się statystykami.

Wealth Solutions, (TOSA) | 9.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie