/ PAP Lifestyle | 7.01.2015

Polska rzeźba z soli stanęła w Tokio

Polska rzeźba z soli stanęła w Tokio
[fot: Cezary p/Wikimedia/CC3.0]

Solna rzeźba patronki wielickich górników św. Kingi trafiła do japońskiego Tobacco and Salt Museum w Tokio. Blisko 2-metrowa rzeźba stanęła w specjalnie zbudowanej kapliczce zainspirowanej dwoma wielickimi kaplicami - św. Kingi i św. Antoniego.

Autorem rzeźby jest wielicki górnik-rzeźbiarz Marek Stachura. Figura, na prośbę Japończyków, wzorowana była na rzeźbie znajdującej się w ołtarzu kaplicy św. Kingi, jest jednak od niej znacznie wyższa.

Do wykonania wysokiej na blisko 2 metry rzeźby, ważącej wraz z postumentem ok. 800 kilogramów, potrzebne były dwa starannie wybrane, jednolite i pozbawione przerostów bloki soli kamiennej. Artysta pracował nad nią blisko trzy miesiące.

Jak poinformował Marian Leśny, prezes Kopalni Soli Wieliczka Trasa Turystyczna, solna św. Kinga w podróż na Daleki Wschód udała się latem ubiegłego roku. Przetransportowano ją drogą morską.

Przy montażu kaplicy w Tobacco and Salt Museum pracował m.in. Marek Stachura. Figurę św. Kingi umieszczono we wnęce ozdobionej solnym łukiem. W kaplicy jest również żyrandol z kryształów soli, a ekspozycję uzupełnia film prezentujący najpiękniejsze zakątki podziemnej Wieliczki.

Tobacco and Salt Museum istnieje od roku 1978, jest zatem rówieśnikiem Listy UNESCO. Do niedawna mieściło się w tokijskiej dzielnicy Shibuya, aktualnie jest w trakcie przeprowadzki do innej części miasta zwanej Sumida. Najważniejszym tematem muzealnych ekspozycji są tytoń oraz sól. Używka i przyprawa posłużyły Japończykom m.in. do zaprezentowania historii oraz kultury miejsc i regionów, z których pochodzą. Pierwsi turyści do odnowionego Muzeum Tytoniu i Soli zawitają wiosną przyszłego roku.

Japończycy są częstymi gośćmi w wielickiej kopalni i często ją filmują. Tylko w 2014 roku roku w zabytkowych podziemiach zrealizowano dwa dokumenty zamówione przez Tokyo Broadcasting System (TBS).

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2014 roku odwiedziło ją ponad 1,2 mln turystów.

Czytaj więcej w Platine.pl
Mała Ameryka w Europie. Zobacz, gdzie
To jedyny kraj, który poszerza swoje terytoria nie dokonując agresji na sąsiadach.
Wystawa obrazów z zabytkami UNESCO w kopalni soli
Obrazy namalowali uczestnicy tegorocznego 16. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.
Co robią Tajowie przy pełni księżyca?
Mają sposób, by pozbyć się gniewu, nienawiści i negatywnych myśli.

/ PAP Lifestyle | 7.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie