/ PAP Lifestyle | 5.11.2014

Polski specjał w każdym zakątku Europy

Polski specjał w każdym zakątku Europy
[fot: PAP/Adam Ciereszko]

Przesłanie smakołyku w najdalszy zakątek Europy deklarują organizatorzy sprzedaży słynnych rogali świętomarcińskich. Rogale są tradycyjnym poznańskim przysmakiem 11 listopada w dzień imienin ulicy Święty Marcin.

Rogale świętomarcińskie są chronione unijnym prawem, mogą więc być wytwarzane wyłącznie przez wielkopolskich producentów, którzy mają odpowiednie certyfikaty.

Wiadomo jednak, że kto, choć raz zdegustuje przysmak z półfrancuskiego ciasta, białego maku i bakalii, będzie chciał go jeść nawet poza Poznaniem, Wielkopolską czy krajem. Producenci sami przyznają, że wysyłają swoje produkty do krajów całej Europy. Kupują je głównie poznaniacy mieszkający obecnie w Anglii, Irlandii, Niemczech czy Hiszpanii.

Miasto Poznań i portal Allegro po raz kolejny przygotowało akcję Allerogal! Do połowy listopada, do nabycia przez sieć jest ponad 3 tys. sztuk i zestawów rogali, dla całej rodziny. Póki, co komentarze są pozytywne - rogale do odbiorców docierają świeże.

Historia rogali wiąże się z pomaganiem potrzebującym, o czym pamiętają również organizatorzy internetowej sprzedaży. Poza rogalami wystawionymi na sprzedaż w standardowej cenie, jest i 500 specjalnych rogali.

- "Są równie pyszne, ale kosztują 5 złotych więcej, ponieważ mają jeszcze jedną, dobroczynną cechę. Zysk z ich sprzedaży zostanie podwojony przez organizat0orów akcji i przekazany na konto fundacji Anny Dymnej 'Mimo Wszystko'" - zachęcają organizatorzy akcji.

Cukiernicy szacują, że podobnie jak w ubiegłych latach, poznaniacy zjedzą około 600 ton przysmaku.

Rogale wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. Ich waga musi mieścić się w przedziale między 150 a 250 g.

Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali te smakołyki, a biedni otrzymywali je za darmo.

Czytaj więcej w Platine.pl
Precedensowy wyrok. Klient hotelu może zabrać resztki jedzenia
76-letni Włoch wygrał z hotelem, który nie pozwolił mu wziąć do domu niezjedzonej porcji.
Pasieka na dachu hotelu
Moda na ule w mieście kwitnie. Zobacz, ile kosztuje dobry miód i jak go rozpoznać.
Rodzinne posiłki to przeszłość. Dlaczego?
Tylko 38 procent z nas codziennie zasiada z bliskimi do stołu.
Droższe jedzenie smakuje lepiej
Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy wywnioskowali, że konsumenci oceniają jakość produktów na podstawie ich ceny.

/ PAP Lifestyle | 5.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie