/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Postanowienia noworoczne coraz rzadziej dotyczą planów zawodowych!

Postanowienia noworoczne coraz rzadziej dotyczą planów zawodowych!
[fot: Passant/CC/Flickr]

Coraz więcej postanowień noworocznych Polaków dotyczy zdrowia i walki z nałogami. Prawie połowa ankietowanych przyznała, że chociaż częściowo realizuje te plany. Jednakże, jak pokazuje badanie, z czasem mniej chętnie podejmujemy się postanowień noworocznych.

Z ostatniego raportu z badań przeprowadzonych przez CBOS na temat postanowień noworocznych Polaków wynika, że dotyczą one w większości zdrowia i walki z nałogami (27 proc.), domu czy mieszkania (27 proc.) oraz pracy i związanych z nią planów zawodowych (12 proc.).

Co więcej, odnotowano 8 proc. wzrost zainteresowania kwestią zdrowia i walki z nałogami, zaś 5 proc. spadek, jeśli chodzi o plany związane z domem i mieszkaniem. 11 proc. spadek dotyczy pracy i planów zawodowych (porównanie 2005 r. z 2008 r.).

Najbardziej popularnymi postanowieniami noworocznymi wśród Polaków są: rzucenie lub ograniczenie palenia papierosów (17 proc.), remont, rozbudowa lub wykończenie domu (14 proc.) bądź jego zakup (7 proc.) oraz wakacyjny wyjazd (7 proc.). Schudnąć bądź zastosować dietę planowało 3 proc. ankietowanych.

40 proc. ankietowanych wierzy, że w pełni uda im się zrealizować te postanowienia, prawie połowa, że chociaż częściowo (46 proc.), zaś 3 proc. uważa, że wcale.

Co ciekawe, 76 proc. badanych nie składało sobie podobnych postanowień rok wcześniej, zaś 18 proc. składało. 21 proc. tych, którzy je złożyli, zrealizowało je w pełni, częściowo 59 proc., zaś co piąty ankietowany nie wytrwał w dążeniu do celu.

Badanie pokazuje, że z czasem mniej chętnie podejmujemy się postanowień noworocznych (13 proc. spadek porównując 2005 r. z 2008 r.).

Źródło: Raport Postanowienia i plany Polaków na rok 2008 CBO

Czytaj w Platine.pl
Sukienka na sylwestra? Postaw na srebro i złoto
Polecany trend to długie sukienki, ich krój idealnie podkreśla smukłą sylwetkę i sprawia, że przy niej nawet klasyczne dodatki wyglądają zjawiskowo.
Polska tradycja kolędowa jest najbogatsza na świecie
"Sztuka kolędowania, ze swoją bardzo głęboką tradycją, tworzy nadzwyczajny klimat wprowadzając nas w niezwykłą atmosferę świąt" - podkreśla Elżbieta Siczek, dyrygent chóru Camerata Varsovia.
Uwielbiamy czerwone bombki. Powód?
Święta w tym roku będą bardzo tradycyjne.

/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie