/ PAP Lifestyle | 15.09.2014

Robot powkłada naczynia do zmywarki? Niedługo...

Robot powkłada naczynia do zmywarki? Niedługo...
[fot: Quirky China News/Rex Features/EAST NEWS]

Odkąd rozpowszechniły się zmywarki, do najbardziej uciążliwych zajęć należy napełnianie ich naczyniami. Już w przyszłym roku może zacząć w tym pomagać robot nazwany przez twórcę Boris.

Zbudowany przez zespół prof. Jeremy'ego Wyatta z University of Birmingham, Boris to jeden z pierwszych w świecie robotów zdolnych do inteligentnego manipulowania nieznanymi wcześniej obiektami i chwytania ich w podobny sposób, co ludzie. Prace nad robotem trwały pięć lat i kosztowały 350 tys. funtów.

Boris nie wykonuje wcześniej zaprogramowanych ruchów - jego zadaniem jest uczenie się chwytania. Widzi obiekty dzięki czujnikom umieszczonym na twarzy i nadgarstkach. W ciągu 10 sekund oblicza do tysiąca możliwych sposobów uchwycenia nowego obiektu swoimi pięcioma palcami i planuje ruchy ramienia, aby dosięgnąć celu i uniknąć przeszkód.

Dobrym testem dla robota jest sprzątanie ze stołu i napełnianie zmywarki - musi rozpoznawać i precyzyjnie chwytać nieregularnie rozmieszczone przedmioty o różnych kształtach. Często są one delikatne i łatwo je uszkodzić - chociażby filiżanki. Są też takie, których do zmywarki wkładać nie należy - choćby zabłąkany wśród talerzy z resztkami telefon czy pilot do telewizora. Wbrew pozorom proste sprzątanie ze stołu wymaga korzystania z liczącego miliony lat doświadczenia ewolucyjnego...

Czytaj więcej w Platine.pl
Telewizja umiera? Są tacy, którzy się z tym nie zgadzają
Telewizja jako medium nadal ma się dobrze - nie tylko w Polsce, ale też na świecie.
Szczoteczka do zębów łączy się z tabletem
Dzięki aplikacji dziecko myjąc zęby czyści paszczę animowanego zwierzęcia.
Polska aplikacja kulinarna zwyciężyła w prestiżowym konkursie
Podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w Pekinie, przyznano jej pierwsze miejsce w kategorii Best Digital Cookbook.

/ PAP Lifestyle | 15.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie