/ PAP Lifestyle | 6.06.2014

Rodzinne posiłki to przeszłość. Dlaczego?

Rodzinne posiłki to przeszłość. Dzisiaj nie mamy już na to czasu
[fot: kzenon/iStockphoto]

Zaledwie cztery na dziesięć rodzin zasiada razem do stołu każdego dnia. Zazwyczaj poświęcają sobie tylko pół godziny. Tradycja codziennego jedzenia posiłków w gronie bliskich odchodzi do lamusa.

Chociaż aż 94 procent ankietowanych Polaków przyznaje, że wspólne celebrowanie posiłków jest ważnym aspektem w życiu rodziny, to niewiele osób decyduje się na nie każdego dnia.

Zaledwie 38 procent z nas codziennie zasiada z rodziną do stołu - wynika z badań. Okazuje się, że blisko 50 procent Polaków jada wśród najbliższych tylko w weekendy, a 14 procent od święta. Najczęściej w gronie rodziny spożywamy obiad (57 procent), następnie kolację (29 procent), na końcu śniadanie (14 procent).

Wspólne posiłki dają przede wszystkim możliwość spotkania i rozmowy - uważa 79 procent ankietowanych. Ponad 70 procent z nas przyznaje, że wspólne biesiadowanie pogłębia rodzinne więzi i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Okazuje się, że spotkania przy stole korzystnie wpływają również na psychikę i mogą zrekompensować wpływ niekorzystnych zjawisk życia codziennego.

Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, szczególnie Francuzi, Włosi czy Hiszpanie, znani są ze swojej pasji do jedzenia wspólnych rodzinnych posiłków i ich długiego celebrowania. Poświęcają im średnio ponad dwie godziny dziennie. Polacy poświęcają na to zaledwie 30 minut dziennie.

- Mieszkańcy krajów południowych do wspólnego biesiadowania przykładają wyjątkową uwagę. Stół, przy którym spotykają się niejednokrotnie całe pokolenia, staje się miejscem nie tylko posilania, ale też areną gorących debat. Potrawy mogą być niewyszukane i nieskomplikowane, ale produkty zawsze są świeże i najwyższej jakości - komentuje Tomasz Kwaśniewski z firmy spożywczej Mosso, która zleciła badania.

Brak wolnego czasu jest jedną z głównych przyczyn coraz rzadszych spotkań przy stole. Wskazało go aż 78 procent ankietowanych Polaków. Ponad 20 procent pytanych wskazuje również na brak potrzeby dzielenia się swoim życiem prywatnym, przenoszenie pracy do domu, które sprawiają, że okazji do celebrowania wspólnych posiłków jest coraz mniej.

Czytaj w Platine.pl
Cztery mln Włochów procesuje się z sąsiadami
Problem mają załatwić kursy dobrego sąsiedztwa.
Frank Sinatra najlepszy na bankiet
Na takich uroczystościach sprawdza się rytmiczny jazz, chillout i muzyka klasyczna. Boney M. tylko w drodze wyjątku.
Droższe jedzenie smakuje lepiej
Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy wywnioskowali, że konsumenci oceniają jakość produktów na podstawie ich ceny.

/ PAP Lifestyle | 6.06.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie