/ PAP Lifestyle | 24.08.2014

Ten kurort stworzył założyciel Fiata

Sestriere - alpejski kurort stworzony przez założyciela Fiata
[fot: PAP/EPA]

80 lat kończy znany włoski kurort narciarski w Alpach Sestriere koło Turynu. Z inicjatywą jego utworzenia wystąpił założyciel Fiata Giovanni Agnelli, który wpadł na ten pomysł, gdy zachwycił się podobnym ośrodkiem górskim w Norwegii.

Ta najwyżej położona gmina we Włoszech znajduje się w odległości 17 kilometrów od granicy francuskiej. Obecnie jest to centrum narciarskie słynne na całym świecie. To tam odbyły się niektóre zawody XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku.

Włoskie media przypominają, że 21 sierpnia 1934 roku Agnelli zwrócił się do architekta, projektanta turyńskiej siedziby Fiata Lingotto i fabryk Mirafiori Vittorio Bonade Bottino z prośbą o stworzenie na niezamieszkanym wzgórzu na wysokości 2035 metrów nad poziomem morza ośrodka zimowego na wzór tego, jaki widział w Skandynawii. Wtedy na całym tym terenie, który Agnelli kupił kilka lat wcześniej, był tylko jeden budynek: mały hotelik otwarty wyłącznie latem.

W krótkim czasie powstały tam hotele, droga, wyciągi i inne obiekty narciarskie, a nawet pole golfowe - najwyżej położone w Europie. Oficjalnie jako gmina Sestriere istnieje od 1 stycznia 1935 roku.

Prawdziwy rozkwit miejscowości nastąpił po drugiej wojnie światowej. Sestriere, jedna z najbardziej znanych zimowych stolic Europy liczy obecnie ponad 800 stałych mieszkańców. Jest tam 146 tras narciarskich i 92 różne wyciągi o łącznej długości 400 kilometrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pięć gwiazdek to za mało? Nocuj w pałacu
Spokój w takich luksusach może kosztować nawet 6000 euro.
Polak ścigał się wokół wygasłego wulkanu
Kierowca rajdowy lubi też zawody na Mazurach, gdzie trasy są bardzo szybkie i wąskie.
Turystyczny hit! Wyprawy śladami delfinów
Wycieczka na pełny ocean z wybrzeża Portugalii trwa 7 godzin i kosztuje od 40 do 130 euro.

/ PAP Lifestyle | 24.08.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie