(red. DT) / PAP Lifestyle | 16.12.2014

Smarty wypożyczysz jak rowery

Smarty wypożyczysz jak rowery
[fot: EPA/DAN GLUSKOTER]

Odległość między Ziemią a Księżycem pomnożona przez około 570 razy, przebyły do tej pory smarty z największej na świecie automatycznej wypożyczalni samochodów car2go. Usługa należąca koncernu Daimler AG działa w 30 miastach w Europie i Ameryce Północnej.

Firma car2go oferuje krótkoterminowy wynajem dwumiejscowych smartów w 30 miastach w ośmiu krajach, m.in. Amsterdamie, Berlinie, Florencji, Frankfurcie, Hamburgu, Mediolanie, Rzymie, Kopenhadze, Los Angeles, Miami, Mediolanie, Montrealu, Nowym Jorku, Rzymie, Toronto i Wiedniu. W ten sposób wypełnia lukę między istniejącą tam komunikacją publiczną a poruszaniem się po mieście własnym autem.

Wypożyczalnia niewielkich aut działa podobnie do znanych w naszym kraju miejskich wypożyczalni rowerów. Wystarczy zarejestrować się w programie, za pomocą specjalnej aplikacji zlokalizować najbliższego smarta i otworzyć go przy użyciu otrzymanej wcześniej karty. Później można zostawić pojazd niemal w dowolnym miejscu.

Opłata za wynajem naliczana jest minutowo, a użytkownik może odbyć zarówno 15-minutową przejażdżkę, jak i wypożyczyć samochód na kilka dni. Do tej pory z usług car2go, która działa od 2009 r. skorzystało na całym świecie ponad 1 mln osób. Do ich dyspozycji jest 12,5 tysięcy smartów.

Niesłabnący wzrost liczby użytkowników dowodzi, że naprawdę doceniają oni zalety tej usługi, dzięki której łatwo jest w miastach pokonywać niewielkie odległości - przekonuje manager car2go Wojtek Dziegielewski. Zapowiada, że usługa będzie wprowadzana w kolejnych miastach.

Według statystyk firmy użytkownicy do tej pory odbyli ponad 32 miliony jazd. Co półtorej sekundy ktoś na świecie wsiadał do smarta car2go; oznacza to 400 tys. jazd w tygodniu. W ciągu ostatniego roku ta liczba potroiła się. Wszystkie strefy objęte programem zajmują łącznie ponad 2,5 tys. kilometrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni blisko 330 tys. boisk piłkarskich.

Charakterystyczne biało-błękitne smarty były 18 razy używane przez nowożeńców w dniu ich ślubu, a pięć razy dowoziły ciężarną kobietę na salę porodową.

Czytaj w Platine.pl
W Paryżu nie pojedziesz autem z silnikiem diesla
W trosce o zdrowie mieszkańców, władze stolicy Francji, chcą zakazać używania w centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla.
Oto opony przyszłości, zupełnie inne niż dzisiejsze. Rewolucja?
Są kolorowe i zbudowane z oddzielnych segmentów.
Motocykle elektryczne zaczną obowiązywać w rywalizacji sportowej?
Organizatorzy wyścigów motocyklowym coraz poważniej zaczynają myśleć o ekologii.

(red. DT) / PAP Lifestyle | 16.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie