/ PAP Lifestyle | 7.08.2014

Szczoteczka do zębów łączy się z tabletem

Szczoteczka do zębów łączy się z tabletem. Po co?
[fot: materiały promocyjne FunBrush]

Być może już wkrótce rodzice wszystkich krajów przestaną mieć problemy z zapędzeniem swoich pociech do mycia zębów. Dwaj studenci z Poznania stworzyli interaktywną szczoteczkę, która każde szczotkowanie zamieni w dziką zabawę z dzikimi zwierzętami.

FunBrush to specjalna szczoteczka do zębów, która łączy się z aplikacją na tablecie czy smartfonie. Dziecko rozpoczynając mycie zębów, jednocześnie, na ekranie, czyści uzębienie animowanemu zwierzęciu. Hipopotam lub lew nie zamkną paszczy, póki wszystkie zęby nie będą lśniły.

Choć szczoteczka jest na razie prototypem, niewykluczone, że niebawem dzieci będą mogły dbać o higienę jamy ustnej zdobywając punkty na ekranie. Być może też we własne interaktywne szczoteczki wyposażą się ich rodzice.

Autorzy pomysłu to student zarządzania i inżynierii produkcji Politechniki Poznańskiej Miłosz Cisowski, oraz student informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Adam Roszyk.

- Nie jest tajemnicą, że dzieci nie przepadają za myciem zębów i potrzebna jest im w tym mała pomoc. Adam wpadł na pomysł stworzenia szczoteczki obserwując swoją małą kuzynkę, która przepadała za słodyczami i jednocześnie nie odrywała się od swojego tabletu - powiedział Miłosz Cisowski.

Prace nad projektem trwały ponad rok. Powstała specjalna, wyposażona w elektronikę szczoteczka, oraz aplikacja - gra na smartfony i tablety. Szczoteczka łączy się z tabletem lub smartfonem dzięki technologii bluetooth.

Zobacz film promujący projekt Funbrush

- W trakcie mycia naszą szczoteczką do tabletu trafiają odpowiednie dane. FunBrush działa niczym wirtualne lustro. Dziecko szczotkując własne zęby widzi, jak zęby czyszczone ma lew lub hipopotam. W przyszłości postaci, którym w grze będzie można szczotkować zęby, będzie więcej - powiedział Cisowski.

Jak dodał, w prace zaangażowani byli stomatolodzy, dzięki temu aplikacja będzie też oceniała, czy dziecko szczotkuje zęby w poprawny sposób.

Studenci myślą o wprowadzeniu swojego produktu do normalnej produkcji i sprzedaży, na razie szukają inwestorów. Na razie ich projekt wygrał konkurs Open Educational Challenge dla innowacyjnych startupów z zakresu technologii i edukacji. Na ten międzynarodowy konkurs zgłosiło się ponad 600 drużyn. 20 projektów trafiło do finału, ostatecznie wygrało dziewięć pomysłów - w tym polska szczoteczka.

Czytaj więcej w Platine.pl
Polscy projektanci mody na prestiżowym pokazie w Rzymie
Pokaz sześciu Polaków zamknął kalendarz jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie mody - Alta Moda Roma.
Zobacz torebki z worków po cemencie
Szyją je organizacje społeczne działające na rzecz kobiet i dzieci.
Kolczyki marki Społem. Zobacz, ile są warte
Magdalena Ziółkowska z odpadów lub przedmiotów codziennego użytku potrafi stworzyć prawdziwe cuda.

/ PAP Lifestyle | 7.08.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie